Ballina Lajme nacionale Kosovari vret gruan, vajzën pastaj edhe veten në Gjermani

Kosovari vret gruan, vajzën pastaj edhe veten në Gjermani

129
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një burrë 51 vjeç vrau gruan e tij 46 vjeçare dhe vajzën 17 vjeç e në fund edhe veten në Isselburg të Gjermanisë, të enjten në mëngjes.

Mediat gjermane raportojnë se çifti ishin me prejardhje nga Kosova. Sipas raportit, hetuesit aktualisht supozojnë se burri vrau gruan dhe vajzën e tij dhe më në fund i mori jetën vetes. Kësaj tragjedie i shpëtoi vajza tjetër e çiftit e cila është 14 vjeç.

Mosmarrëveshjet në kontekstin e një faze të gjatë ndarjeje të çiftit mund të jenë motivi për aktin, thanë hetuesit.

Policia mori një telefonatë nga një grua rreth orës nëntë. Njoftoi zyrtarët se 51-vjeçari i tha asaj në telefon se kishte për qëllimi ta  vrasë familjen e tij, përcjell portali rtv21.tv

“Kolegët tanë më pas shkuan direkt në adresën e banimit,” bën të ditur Frank Rentmeister, zëdhënës i policisë së rrethit Borken, në një intervistë për mediat gjermane.”Në shtëpi, oficerët gjetën tre trupat dhe vajzën 14-vjeçare të e cila kishte shpëtuar,” tha Rentmeister.

Pastaj skuadra e vrasjeve nga Münster dhe departamenti i forenzikës filluan punën e tyre. Zona përreth shtëpisë gjysmë të veçuar u rrethua nga policia. Hyrja në Danziger Strasse përmes Usambaraweg nuk ishte më e mundur. Brigada e zjarrit Isselburg gjithashtu siguroi mbrojtjen e privatësisë në kopshtin e shtëpisë.

“14-vjeçarja është stabuile dhe ishte në gjendje të merrej në pyetje nga oficerët e policisë,” raportoi Kryeprokurori Publik Martin Botzenhardt. “Kur arriti policia, vajza ishte në një dhomë që ishte mbyllur nga jashtë. Edhe pse babai i saj thuhet se e ka kërcënuar edhe me vdekje, ai nuk e zbatoi planin e tij. 14-vjeçarja u mor në kujdes nga të afërmit dhe zyra e mirëqenies së të rinjve. Për arsye të mbrojtjes së privatësisë, kryeprokurori publik nuk dëshironte të jepte ndonjë informacion në lidhje me armën ose rrjedhën e ngjarjeve. “Autopsia e kufomave do të bëhet të Premten me kërkesë të zyrës së prokurorit publik në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Spitalin Universitar Münster.  Botzenhardt konfirmoi se çifti kishte edhe një vajzë tjetër “Ajo është rritur dhe nuk jeton në Isselburg,” tha kryeprokurori publik.

Një banor i tha bbv-net.de se çifti kishin ardhur nga Kosova dhe kishin jetuar në Isselburg për një kohë të gjatë.

“Unë e njoh mirë familjen. Fatkeqësisht ka pasur një mosmarrëveshje për një kohë të gjatë. Ishte në lidhje me divorcin dhe kush duhet të merrte shtëpinë, ”shpjegoi babai i një fqinji që kishte ardhur në Danziger Strasse pasi u bë i njohur krimi./21Media

The post Kosovari vret gruan, vajzën pastaj edhe veten në Gjermani appeared first on RTV21.

---- ----
----
-----
-----