Ballina Lajme nacionale Kosova ftohet nga Mogherini në Helsinki, reagon ministri serb

Kosova ftohet nga Mogherini në Helsinki, reagon ministri serb

21
SHPËRNDAJE

Ministrat e jashtëm të gjashtë partnerëve të Ballkanit Perëndimor janë ftuar të marrin pjesë në një takim të organizua nga BE në Helsinki.

Shefja në largim e diplomacisë evropiane Federica Mogherini ftoi zyrtarisht kokat e diplomatëve të Kosovës dhe BeH të marrin pjesë në një takim joformal të Këshillit të Ministrave të BE-së, i cili do të mbahet në Helsinki më 28 dhe 29 gusht.

“Partnerët nga Ballkani Perëndimor janë ftuar në një takim joformal të ministrave të Jashtëm në Helsinki në fund të muajit për një diskutim të rëndësishëm se si të ecim përpara në bashkëpunimin rajonal,” tha një zëdhënës i BE-së për Tanjug.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq e përshkroi lëvizjen e Mogherini si një “precedent”.

“Natyrisht, në fund të mandatit të saj, ajo dëshiron të tregojë se bëri diçka për Kosovën, por kjo nuk është e drejtë për Serbinë,” tha Daçiq.

-----