Ballina Lajme nacionale Kosnett: Po punojmë për normalizim dhe njohjen reciproke Kosovë – Serbi

Kosnett: Po punojmë për normalizim dhe njohjen reciproke Kosovë – Serbi

9
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë Philip Kosnett është takuar me emisarin special të Bashkimit Evropian Miroslav Lajçak, me të cilin ka biseduar për vazhdimin e procesit të dialogut ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe në Bruksel.

Ai në një postim në Twitter ka theksuar se marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizim ekonomik duhet të plotësojë procesin e tanishëm të dialogut të udhëhequr nga BE-ja.

“Marrëveshjet e Uashingtonit plotësojnë këtë proces të udhëhequr nga BE. Ne do të vazhdojmë të punojmë së bashku për të arritur qëllimet e përbashkëta – normalizimin dhe njohjen e ndërsjellë midis Kosovës dhe Serbisë”, shkruan diplomati amerikan.

 

The post Kosnett: Po punojmë për normalizim dhe njohjen reciproke Kosovë – Serbi appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----