Ballina Sport Koronavirusi shtyn EURO 2020, ja kur do të luhet Kampionati Europian

Koronavirusi shtyn EURO 2020, ja kur do të luhet Kampionati Europian

39
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Koronavirusi ka pllakosur të gjithë globin me raste të shumta që shtohen çdo ditë.

Si shkak, edhe evenimente sportive e kulturore janë anuluar, ndërkohë që një njoftim vjen për sa i përket kompeticionit evropian EURO 2020 e cila është shtyrë në vitin 2021.

----

Organi drejtues i futbollit evropian, UEFA ka mbajtur një video konferencë urgjente ditën e sotme (17 mars).

Federata norvegjeze njofton se kampionati do të zhvillohet nga 11 qershori deri në 11 korrik, në vitin e ardhshëm.

Sipas BBC vendimi pritet të firmoset më vonë gjatë ditës së sotme.

Si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia e COVID-19, janë shtyrë dhe kompeticionet e Ligës së Kombeve dhe EURO2020 për moshat U21 për vitin e ardhshëm.

----- ----