Ballina Lajme Bota/Rajoni Koronavirusi/ Shkencëtarët në Britani: Kemi testuar vaksinën, doli me sukses

Koronavirusi/ Shkencëtarët në Britani: Kemi testuar vaksinën, doli me sukses

44
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Koronavirusi i ri është duke alarmuar të gjithë botën. Por së fundmi shpresë për “frenimin” e kësaj epidemie kanë dhënë shkencëtarët britanikë, të cilët pretendojnë se kanë zbuluar kurën kundër COVID-19 dhe testet e kryera fillimisht tek mijtë, kanë rezultuar efikase.

Shkencëtarët në “Imperial College London” shprehen se vaksina e krijuar prej tyre për të luftuar virusin ka rezultuar e suksesshme në trajtimin tek minjtë, ndërsa në qershor mund të fillojë dhe aplikimi tek njerëzit, shprehën shkencëtarët.

“Kam marrë rezultatet një muaj pas injektimit të vaksinës te minjtë dhe ajo vërtetë ka funksionuar”, u shpreh shkencëtari Paul McKay.

Sakaq, aktualisht ekipi po punon me një grup shkencëtarësh në Paris për të testuar përsëri efektin e vaksinës tek majmunët./TopChannel

---- ----
----
-----
-----