Ballina Lajme Bota/Rajoni “Koronavirusi, mos më puth”, këngëtari turk përgjigjet me këngë (VIDEO)

“Koronavirusi, mos më puth”, këngëtari turk përgjigjet me këngë (VIDEO)

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Autorë tekstesh e këngëtarë e marrin shpeshherë frymëzimin nga tema sociale. Por rrallë ndodh që ato të kenë në fokus zhvillime të tilla si sëmundjet epidemike. Megjithatë, koronavirusi i ri në Kinë është kthyer në këngë nga Aydin Aydin, këngëtar i njohur i muzikës popullore turke.

Klipi më i fundit i tij mban titullin: “Koronavirusi, mos më puth”. Kënga do të jetë në tre gjuhë, turqisht, anglisht dhe atë kurde. Xhirimet u realizuan në një mal të mbuluar me dëborë në fshatin Demirtaş, në lartësinë 2.800 metra mbi nivelin e detit.

Aydin thotë se ilaci kundër koronavirusit janë bimët mjekësore që rriten atyre maleve. Dhe kënga e tij, ngjan me tepër edhe me një keshillë “Për shkak të koronavirusit, ju lutemi hiqni kontaktin e ngushtë dhe puthjen. Disa më quajtën të “të çmendur” kur e morën vesh për këtë këngë.

Por sot e gjithë bota është në alarm. Ju lutemi hiqni kontaktin e ngushtë dhe puthjet. Le të mos puthemi me njëri-tjetrin, sidomos me fëmijët,” janë disa nga vargjet e saj. Situata nga koronavirusi në Kinë nuk po arrin të frenohet.

Gjendja në Ëuhan dhe në provincën e Hubeit, që konsiderohen si epiqendra e sëmundjes, është e rëndë e shumë mjekë mendojnë se shifrat zyrtare të vdekjeve dhe infektimeve, nuk paraqesin realitetin, ndërsa spitalet nuk kanë më vend për të sëmurët.

---- ----
----
-----
-----