Ballina Lajme Bota/Rajoni Koronavirusi/ Amerikanët përgatiten për luftë, radhë të gjata për të blerë armë

Koronavirusi/ Amerikanët përgatiten për luftë, radhë të gjata për të blerë armë

116
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Përhapja e koronavirusit ka shkaktuar panik te shtetasit amerikanë, të cilët përveçse kanë mësyrë nëpër supermarkete për të blerë rezerva ushqimore, detergjente dhe letra higjienike, po furnizohen edhe me armë dhe municione.

Duket se amerikanët mendojnë se koronavirusi do të shkaktojë kaos në vend, e kjo do të sjellë vjedhje dhe dhunë, e ndaj duan që të mbrohen.

----

Mediat në SHBA raportojnë se janë  rritur së tepërmi shitjet e armëve dhe municioneve.

Radhë të gjata janë krijuar nëpër dyqanet e armëve, ndërsa në Kaliforni, Nju Jork dhe Uashington njerëzit janë turrur që të furnizohen.

Frika e qytetarëve është se nëse qeveria shpall emergjencën, kjo do tu heqë atyre të drejtën q të blejnë armë

Të tjerë blejnë pasi i tremben sulmeve. Deri më tani në SHBA ka 3774 të infektuar me koronavirus dhe 69 të vdekur.

----- ----