Ballina Lajme nacionale Konjufca tregon pse nuk u bë koalicioni mes VV-së dhe LDK-së

Konjufca tregon pse nuk u bë koalicioni mes VV-së dhe LDK-së

53
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Konjufca ka treguar arsyen pse nuk është bërë koalicioni mes VV-së dhe LDK-së.

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se marrëveshja e koalicionit mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk ndodhi sepse kjo e fundit e kushtëzoi marrëveshjen.

“Marrëveshja për koalicion nuk u lidh sepse Lidhja Demokratike e Kosovës e kushtëzoi marrëveshjen për qeverinë, kuvendin dhe pozitën e Presidentit”, është shprehur Konjufca.

Tutje, Konjufca tha se VV’ja nuk e priste këtë kushtëzim.

“Ne nuk e kemi pritur këtë gjë sepse siç e dini ju, këto zgjedhje kanë qenë zgjedhje parlamentare dhe pas konstituimit del qeveria nga Kuvendi dhe pozita e presidentit është diçka krejt tjetër”, ka thënë Konjufca.

“Pozita e presidentit është krejtësisht e pavarur”, shtoi Konjufca.

---- ----
-----