Ballina Lajme nacionale Konfirmohet anulimi i Samitit të Parisit

Konfirmohet anulimi i Samitit të Parisit

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nuk do të mbahet Samiti i Parisit.

Zyra për informim e Qeverisë gjermane ka konfirmuar anulimin e Samitit të Parisit.

Samiti i Parisit në të cilin pritej të takoheshin liderët shtetërorë të Kosovës dhe ata të Serbisë nën mbikqyrjen e presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe kancelares gjermane Angela Mekel është anuluar.

Lajmi është bërë i ditur për “DË” nga zyra për informim e qeverisë gjermane.

“Është e vërtetë se takimi i paralajmëruar për 1 korrik do të anulohet”, thuhet në përgjigjen e tyre.

“Gjermania dhe Franca vazhdojnë të jenë në kontakt të afërt me Kosovën dhe Serbinë”.

Në përgjigjen e tyre po ashtu thuhet se: “në nivel të përgjithshëm nuk japim informacione për kontaktet e punës”.

---- ---- ----
-----