Ballina Lajme Bota/Rajoni Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri: Babë e bir

Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri: Babë e bir

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

KONFIRMOHEN 2 RASTE ME KORONAVIRUS EDHE NË SHQIPËRI

Dy qytetarët e konfirmuar me koronavirusin e ri, babë e bir, 54 vjeç dhe 28 vjeç kanë qëndruar disa ditë në Firence dhe kanë udhëtuar në rrugë tokësore nga Firence drejt Tiranës, nëpërmjet pikës së Hanit të Hotit me makinë personale.

Menjëherë pas shfaqjes së shenjave klinike dhe lajmërimit të urgjencës kombëtare në nr.127 i janë marrë mostrat, të cilat u konfirmuan mbrëmjen e sotme nga laboratori i virologjisë në IShP.

Dy rastet e konfirmuara me COVID-19 janë në gjendje të stabilizuar dhe po trajtohen në spitalin infektiv.

Ndërkohë strukturat e shëndetit publik po realizojnë hetimin epidemiologjik dhe marrjen e mostrave të kontakteve.

---- ----
----
-----
-----