Ballina Lajme nacionale ‘Kohët e fundit ka patur dhunë’, paralajmërimi i SHBA për protestën e...

‘Kohët e fundit ka patur dhunë’, paralajmërimi i SHBA për protestën e opozitës

30
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ambasada e SHBA ka reaguar për protestën e opozitës që do të mbahet nesër para kryministrisë. Përmes një deklarate, ambasada u bën thirrje qytetarëve të saj që të shmangin zonën ku protestohet, pasi mund të ketë dhunë.

“Një demonstrim i madh pritet të zhvillohet pranë Zyrës së Kryeministrit më 8 qershor 2019, duke filluar rreth orës 7:00 të pasdites. Grupi synon të demonstrojë kundër qeverisë shqiptare dhe mund të lëvizë në vende të ndryshme në Tiranë. Kohëzgjatja e demonstratës së pritshme është e panjohur. Demonstrimet e kohëve të fundit kanë përfshirë dhunën. Forcat e sigurisë kanë përdorur ujë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat. Personeli i Ambasadës së SHBA-së dhe anëtarët e familjes janë drejtuar për të shmangur të gjitha pikat e grumbullimit dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi. Ndërtesa e Parlamentit (Tiranë) Zyra e Kryeministrit (Tirana) Ndërtesa të tjera qeveritare (Tiranë)”, shkruan Ambasada.

Të shtunën, më 8 qershor, opozita e bashkuar do të mblidhet në protestën e 8 kombëtare. Protesta e opozitës vjen pas përgjimeve të BILD që tronditen qeverinë.

Gazeta SHQIP

---- ---- ----
-----