Ballina Shëndetësi Kjo shenjë e pazakontë paralajmëron probleme me presionin e lartë të gjakut

Kjo shenjë e pazakontë paralajmëron probleme me presionin e lartë të gjakut

44
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, ndodh kur presioni i gjakut rritet në nivele jo të shëndetshme. Matja e presionit të gjakut tregon se sa gjak po kalon nëpër enët e gjakut dhe sasinë e rezistencës që së gjakut ndërkohë që zemra po pompon. Arteriet e ngushta rrisin rezistencën. Sa më të ngushta të jenë arteriet tuaja, aq më i lartë do të jetë presioni. Për një periudhë afatgjatë, presioni i lartë mund të shkaktojë probleme shëndetësore, përfshirë sëmundjet e zemrës. Të shohësh gjak në urinë është një shenjë paralajmëruese e rrezikut të hipertensionit.

Sipas “Helthline”, hipertensioni është përgjithësisht një gjendje e heshtur. Shumë njerëz mund të mos përjetojnë asnjë simptomë. Mund të duhen vite apo edhe dekada që gjendja të arrijë nivele mjaft të rënda sa simptomat të bëhen të dukshme.

Simptomat kur hipertensioni bëhet më i rrezikshëm për shëndetin tuaj, janë:

-Dhimbje koke

-Gulçim

-Gjakderdhje hundësh

-Marramendje

-Dhimbje gjoksi

-Ndryshimet vizuale

-Gjak në urinë

Gjaku në urinë mund të jetë gjithashtu një simptomë tjetër serioze dhe këshillohet që ata që e përjetojnë këtë të gjë të shikojnë tek një mjek dhe të mos e injorojnë atë. Të gjitha rastet e hematurisë duhet të vlerësohen nga një mjek i cili ju tregon se çfarë testesh duhen bërë.

Gjakut në urinën tuaj mund të vijë nga veshkat, ku prodhohet urina. Mund të vijë edhe nga struktura të tjera në traktin urinar si uretrat, fshikëza ose uretra

Në një studim i botuar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë të SH.B.A.-së, u analizua kadmiumi i gjakut dhe urinës në presionin e gjakut dhe hipertensionin.

Studimi vërejti se ekspozimi i kadmiumit është i lidhur në mënyrë të paqëndrueshme me presionin e gjakut.

“Ne azhurnuam dhe rivlerësuam provat në lidhje me marrëdhënien e kadmiumit të gjakut (BCd) dhe kadmiumit të urinës (UCd) me presionin e gjakut (BP) dhe hipertensionin (HTN). Rezultatet tona gjetën një lidhje pozitive midis BCd dhe PB midis grave.”

Një nga hapat më të rëndësishëm që duhet të bëjnë ata që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut është ulja drastike e kripës. Sa më shumë kripë të hani, aq më i lartë do të jetë presioni juaj i gjakut. Sipas NHS, duhet të synoni të hani më pak se 6 gram kripë në ditë, që është rreth një lugë çaji.

Të hash një dietë me pak yndyrë që përfshin shumë fibra, të tilla si orizi, bukë, makarona dhe shumë fruta e perime ndihmon në uljen e presionit të gjakut. Për përfitime optimale, duhet të synoni të hani pesë porcione frutash dhe perimesh çdo ditë.

---- ----
----
----- ----
-----