Ballina LifeBizare Kjo gjë e mistershme është zbuluar për dorën e mbretëreshës Elizabeth

Kjo gjë e mistershme është zbuluar për dorën e mbretëreshës Elizabeth

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Diçka e mistershme është zbuluar për dorën e mbretëreshës Elizabeth.

Simboli i përshëndetjes me dorë e shoqëron mbretëreshën Elizabeth II prej dekadash, por nëse monarkes britanike 92-vjeçare i lodhet dora, s’ka pse e braktis detyrën.

Ajo përdor një pajisje me mekanizmin e tundjes së dorës.

Sipas People, Princeshë Ana, e bija e mbretëreshës, i ka rrëfyer shkrimtarit Robert Hardman për librin e tij “Queen of the World” se një grup studentësh australianë i dhuruan dikur monarkes në shenjë shakaje, një dorë të rreme që lëkundej, transmeton “Living”.

“Ata i dhuruan asaj një dorezë brenda së cilës ndodhej një levë druri dhe nëse tërhiqje fundin e levës, dora lëkundej”, është shprehur Princeshë Ana duke shtuar gjithashtu se Madhëria e saj ishte e emocionuar nga kjo dhuratë.

Princeshë Ana nuk ka zbuluar nëse Mbretëresha e ka përdorur këtë instrument më parë, por nuk është e vështië për t’u kuptuar. Këshilluesja e familjes mbretërore Victoria Arbiter është shprehur për ABC Neës në vitin 2012 se ekziston një mënyrë shumë e veçantë me të cilën Mbretëresha përshëndet.

“Një dorë vertikale me një tundje të lehtë të kyçit, një lëvizje e stilit të lartë që bie në sy, por pa treguar shumë entuziazëm”, është shprehur Arbiter.

Sidoqoftë, Princeshë Ana e ka edhe zgjidhjen për t’u përballur me një dorë të lodhur. Ajo shmang lëvizje si trokitja e duarve.

“Duke qenë se nuk mund të rrokësh duart me çdokënd, mos fillo fare”, argumenton ajo. Një person i familjes që duket se nuk e shqetësojnë pasojat e të qenit anëtar i familjes mbretërore, është Princesha Charlotte.

Në ceremoninë e 92-vjetorit të ditëlindjes së Mbretëreshës, e bija e William dhe Kate u pa duke imituar përshëndetjen me dorë të Madhërisë së saj.

---- ---- ----
-----