Ballina Lajme Bota/Rajoni Kina u mburr se ndërtoi spitalet për koronavirusin brenda 12 ditësh, por...

Kina u mburr se ndërtoi spitalet për koronavirusin brenda 12 ditësh, por dështon në…

93
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ndërtimi i dy spitaleve të reja të plota në një afat kohor që ishte pothuajse i pakuptueshëm në Perëndim, ishte goditja më e madhe propagandistike e Kinës për shpërthimin e koronavirusit.

Madje, media shtetërore kineze transmetoi drejtpërdrejt përpjekjet e ndërtimit, pasi së pari Huoshenshan dhe më pas spitalet e Leishenshan dolën nga askund, i pari i ndërtuar në 10 ditë dhe i dyti në 12 ditë.

Ata u tha se do të siguronin shtretër të rinj shumë të nevojshëm për të prekurit nga koronavirusi: 1.000 në Huoshenshan dhe 1.600 në Leishenshan.

Agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua e quajti ndërtimin e shpejtë “Misioni i pamundur u bë i mundur”.

Gjithashtu kamerat vizituan objektet e ndërtuara të freskëta dhe theksuan që pacientët po zhvendosen tashmë.

Të dhënat zyrtare tregojnë se kapaciteti aktual i spitaleve nuk përputhet me ritmin ose spektaklin e ndërtimit të tyre, me hapësirat që funksionojnë me më pak se gjysmën e kapacitetit të parashikuar.

---- ----
----
-----
-----