Ballina Lajme Bota/Rajoni Kina shpall fundin e rajoneve të varfëra

Kina shpall fundin e rajoneve të varfëra

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kina ka hequr rrethet e fundit të mbetura nga lista e rajoneve të varfra, ku zyrtarët e përshkruan atë si arritjen e qëllimit politik afatgjatë të Presidentit Xi Jinping për eliminimin e varfërisë ekstreme deri në fund të këtij viti.

Ngjarja kryesore është arritur duke “tërhequr” 93 milion njerëz nga varfëria që nga viti 2013, tha qeveria kineze.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Zhao Lijian tha në një konferencë për shtyp të martën se Kina është e gatshme të ndajë përvojën e saj me vendet e tjera në zhvillim.

Kina vendos standardin e vet kombëtar të varfërisë ekstreme bazuar në një prag të të ardhurave për frymë prej 4000 juan në vit, ose rreth 1.52 $ në ditë, dhe faktorë të tjerë siç janë qasja në kujdes shëndetësor bazë dhe arsimin. Kjo krahasohet me pragun prej 1.90 $ në ditë të vendosur nga Banka Botërore për Matjen Globale të Varfërisë Ekstreme.

Të hënën pasdite, zyrtarë nga një prej provincave më të varfra të Kinës, Guizhou, njoftuan se nëntë rrethet e fundit të mbetura ishin hequr nga lista kombëtare e rajoneve të varfra. Regjistrimi i vitit 2014 identifikoi fillimisht 832 qarqe si jashtëzakonisht të varfra.

Ata deklarojnë se të ardhurat mesatare vjetore për frymë në qarqe u rritën në 11,487 juan. Media shtetërore njoftoi se audituesit e pavarur vizituan nëntë qarqe për të kryer kërkime përfundimtare këtë muaj.

Guizhou është provinca e fundit që raporton kërkimin e saj të fundit, pasi provincat dhe rajonet e tjera, duke përfshirë Xinjiang, Guangxi, Ningxia Yunnan, Sichuan dhe Gansu, hoqën qarqet e tyre të fundit nga lista në fillim të këtij muaji.

---- ----
----
-----
-----