Ballina Lajme Bota/Rajoni “Kevzara” shëron pacientin e parë, funksionon ilaçi që mund të vrasë koronavirusin

“Kevzara” shëron pacientin e parë, funksionon ilaçi që mund të vrasë koronavirusin

48
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një lajm i mirë vjen nga SHBA, ku raportohet se është shëruar pacienti i parë nga aplikimi i një kure të re për koronavirusin.

----

Kura e re është një produkt i zbuluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga kompania  “Regeneron Pharmaceuticals” dhe “Sanofi”, ndërsa mësohet se emri i ilaçit të ri që po sulmon Covid-19 është Kevzara.

Akoma nuk bëhet publik identiteti i pacientit të parë që është shëruar, po mjekët raportojnë se gjendja e tij është shumë e mirë. Medikamenti Kevzara me sa duhet do jetë ai që do të mposhtë COVID-19 dhe do të na shpëtojë të gjithëve.

Më shumë se 737 mijë persona janë prekur nga koronavirusi, ndërsa numri i viktimave shkoi mbi 35 mijë. Rreth gjysma e popullatës së botës po jeton nën izolim, pasi konsiderohet mënyra e vetme për të frenuar përhapjen deri në gjetjen e një kure apo vaksine.

Burimi: Market Watch

----- ----