Ballina Lajme nacionale Këto temperatuar na presin në 5 ditët e para të gushtit

Këto temperatuar na presin në 5 ditët e para të gushtit

35
SHPËRNDAJE

Mot i ndryshushëm pritet të ndodh në 5 ditët e para të gushtit.

Në fundjavë, priten “turbullira nga Europa perëndimore do të shtrihen mbi rajon, që pritet të sjellin mundësi për zhvillime të shtrëngatave me shi, e masa më të freskët ajrore, që do të depërtojnë nga verilindja e kontinentit do të zbresin lehtë temperaturat përreth vlerave mesatare”.

Parashikimi për ditët 1-5 gusht:

1.08 – Nxehtë, kryesisht me diell. Pasdite priten zhvillime të vransirave lokale, e rreth viseve malore mundësi për riga lokale shiu.

2.08 – Nxehtë, kryesisht me diell. Pasdite vonë dhe në mbrëmje vende-vende mundësi për reshje lokale shiu me bubullimë.

3.08-4.08 – Të shtunën kryesisht me vransira. Pasdite priten zhvillime të shtrëngatave të shpërndara me shi. DItën e diel, pjesërisht vranët, e pasdite mundësi për riga lokale shiu.

5.08 – Kryesisht me diell. Pasdite mundësi për riga lokale shiu.

Temperaturat e ajrit do të vazhdojnë të rriten mbi vlera mesatare, e në fundjavë do të pësojnë rënie. Minimale do të luhaten nga 13C deri në 18C, e ato maksimale, do të rriten në 30C deri 33C, e në fundjavë do të zbresin deri në 26C.

Do të fryj erë e lehtë dhe mesatare krahu veriore 2-7m/s. Shtypja atmosferike gradualsiht do të zbres nën vlera normale.

-----