Ballina Kuriozitete Këto shtete nuk kanë aspak ushtri

  Këto shtete nuk kanë aspak ushtri

  47
  SHPËRNDAJE
  - Sponsor gjeneral -

  Disa shtetet nuk kanë ushtri dhe sigurinë ua garantojnë shtetet e tjera. Disa e kanë hequr ushtrinë për shkak të përplasjeve civile që kanë ndodhur në vend dhe disa të tjera për shkak të kostove të larta. Kemi përgatitur një listë të shteteve që nuk kanë ushtri.

  Grenada

  Pas pushtimit në vitin 1983 nga SHBA, vendi hoqi ushtrinë e këmbësorisë. Policia Mbretërore e Grenadës kujdeset për sigurinë e brendshme, ndërsa Sistemi i Sigurisë Rajonale është përgjegjës për mbrojtjen e vendit.

  Islanda

  Populli skandinav hoqi ushtrinë e tij në 1869; megjithatë, SHBA-të mbajtën një bazë në vend nga viti 1951 deri në vitin 2006. Ai është i vetmi vend i NATO-s pa ushtri këmbësorie dhe ka marrëveshje për operacione të mbrojtjes dhe sigurisë me shtetet fqinje dhe anëtarët e tjerë të NATO-s. Islanda ka një sistem të mbrojtjes ajrore, një forcë paqeruajtëse, roje ushtarake të militarizuar dhe forca të armatosura mirë të armatosura.

  Kiribati

  Kushtetuta e vendit që ndodhet në Oqeanin Paqësor e pengon atë të ketë një ushtri. Për nevojat e saj të mbrojtjes, Australia dhe Zelanda e Re ndihmojnë kombin ishullor, ndërsa siguria e brendshme merret nga policia.

  Lihtenshtejnit

  Shteti i vogël evropian e hoqi ushtrinë në 1868 për shkak të kostos së lartë të mirëmbajtjes. Sidoqoftë, ai ka një dispozitë të formimit të një ushtrie në një situatë lufte – një skenar që nuk ka ardhur kurrë. Policia Kombëtare e Lihtenshtejnit kujdeset për sigurinë e brendshme, ndërsa vendi mban lidhje të ngushta me shtetet fqinje për mbrojtje.

  Dominika

  Kombi karaibian e hoqi ushtrinë e saj në vitin 1981 dhe tani mbrojtja sigurohet nga Forcat Policore e Federata Domenikiane, e cila përfshin Gardën Bregdetare.

  Monako

  Principata nuk ka pasur një ushtri këmbësore që nga shekulli i 17-të kur u hoq. Megjithëse Franca kujdeset për mbrojtjen e Monakos, vendi ka dy njësi të vogla ushtarake – një që kujdeset për familjen mbretërore dhe tjetrën për shtetasit e saj.

  Federata Mikroneziane

  Mikronezia është shtet ishullor, i vendosur në Oqeanin Paqësor në verilindje të Papuosë dhe Guinesë së Re. Mikronezija ka marrëdhënie të veçantë me SHBA-të. Përbëhet nga katër shtete federale: Jap, Çuuk, Ponpei dhe Kosrea. Kombi nuk ka një ushtri të rregullt pasi nevojat e saj të mbrojtjes dhe sigurisë merren nga Shtetet e Bashkuara nën marrëveshjen e Asociimit të Kompaktit të Lirë.

  Kosta Rika

  Vendin e Amerikës Qendrore e hoqi ushtrinë e saj në vitin 1948, pas një lufte brutale civile dhe kremton 1 dhjetorin si Dita e Lirimit të Ushtrisë. Kombi mban një forcë të vogël paraushtarake, e cila është përgjegjëse për patrullimin e operacioneve.

  Qyteti i Vatikanit

  Enklava me mure është një nga shtetet më të vogla sovrane në botë – si në aspektin e madhësisë dhe të popullsisë. Vatikani nuk ka një traktat mbrojtës me Italinë. Megjithatë ajo ka një Gardë, që është përgjegjëse për mbrojtjen e Papës, ndërsa Korpusi i Xhandarmërisë kujdeset për sigurinë e brendshme.

  Andorra

  Ky mikroshtet sovran pa dalje në det nuk ka një ushtri; por ka traktate me dy kombet kufitare – Francën dhe Spanjën – për mbrojtje. Megjithatë, vendi evropian ka një forcë të brendshme të pajisur mirë policore, si dhe një njësi speciale për operacionet kundër terrorizmit.

  The post Këto shtete nuk kanë aspak ushtri appeared first on InfoShqip.com.

  ---- ---- ----
  -----