Ballina LifeBizare Këto janë simptomat e koronavirusit ndaj të cilave duhet të alarmohemi

Këto janë simptomat e koronavirusit ndaj të cilave duhet të alarmohemi

81
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ka disa simptoma të koronavirusit ndaj të cilave duhet të alarmoheni.

Simptomat e sëmundjes së koronavirusit (COVID-19) janë shumë të ngjashme me ato të gripit dhe ndonjëherë me ato të sindromave të tjera të ftohjes tipike për sezonin e ftohtë. Ne nuk mund të tregojmë simptomat fikse të koronavirusit, por ekzistojnë tre kambanat kryesore të alarmit: temperaturë, kollë e thatë dhe vështirësi në frymëmarrje.

Shkalla dhe ashpërsia e këtyre tre sinjaleve janë ato që vendosin në alarm mjekët.

Temperatura mund të rritet shumë, zakonisht alarmon kur temperatura rritet mbi 37.5. Në prani të një temperature, sipas rregullave aktuale, është e nevojshme të qëndroni brenda në izolim. Në studimin më të madh të realizuar në Kinë në 55.924 raste të konfirmuara nga laboratori (studim të cilit do t’i referohemi tani e tutje për përqindjet), temperatura ishte në vendin e parë me përhapje 87.9%.

Kollë është e përshkruar si e thatë, irrituese dhe e vazhdueshme, jo me gëlbazë dhe ishte e pranishme në 67.7% të rasteve.

Vështirësi në frymëmarrje, të folurit është në vetëm 18.6% e rasteve, por në numrat e urgjencës vlerësohet si i rëndësishëm (temperatura e vazhdueshme dhe kollitja) për të ngjallur alarm.

Simptoma të tjera për renditje janë: lodhja (38.1%), prodhimi i pështymës (33.4%), dhimbja e fytit (13.9%), dhimbja e kokës (13.6%), mialgjia ose artralgjia ( 14.8%), të dridhura (11.4%), të përzier ose të vjella (5.0%), kongjestion i hundës (4.8%), diarre (3.7%), kollitje e gjakut (0.9%) dhe kongjestion konjuktiv (0.8%).

Njerëzit me COVID-19 zakonisht zhvillojnë shenja dhe simptoma mesatarisht 5-6 ditë pas infeksionit (periudha maksimale e inkubacionit është brenda 14 ditësh).

Siç mund ta shihni, simptomat e Covid-19 ngjajnë ngushtë me ato të formave të gripit dhe parainfluencës, për këtë arsye krijohen shumë alarme false. Në raste më serioze shfaqet pneumonia e cila mund të çojë në dështim të rëndë të frymëmarrjes dhe dështim të veshkave.

“Elementi i vetëm (por ky nuk është gjithmonë rasti) që mund të dallojë koronavirusin nga gripi është fillimi i vështirësive në frymëmarrje – shpjegon Massimo Andreoni, profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin Tor Vergata të Romës dhe drejtor shkencor i Shoqërisë Italiane e Sëmundjeve Infektive Tropikale -. Nëse pacienti nuk ka ajër, ia vlen të lajmëroni mjekun që merr pjesë ose numrat e duhur, veçanërisht nëse dyshoni se keni rënë në kontakt me njerëz që kanë testuar pozitivisht për virusin”.

Po për gripin? Në përgjithësi ka një shfaqje të papritur me temperaturë mbi 38 °, të paktën një simptomë sistemike (rraskapitje, dhimbje muskulore) dhe të paktën një simptomë të frymëmarrjes (hundë e ngopur, hundë e ndezur, kollë).

Ata që shfaqin simptoma të ngjashme me gripin ose probleme me frymëmarrjen nuk duhet të shkojnë në dhomën e urgjencës ose të shkojnë në zyrën e mjekut të përgjithshëm, por të telefonojnë numrin e urgjencës. Kujtoni që aktualisht tamponat u bëhen vetëm personave me simptoma të rënda.

---- ---- ----
-----