Ballina LifeBizare Këto janë kompanitë më të fuqishme shqiptare në Maqedoni

Këto janë kompanitë më të fuqishme shqiptare në Maqedoni

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perendimore (OEMVP) sot ka prezantuar edicionin jubilar të “TOP 100” të përbërë nga kompanitë që kanë realizuar qarkullim për ekonominë e Maqedonisë.

5 kompanitë e para të TOP-100 janë:
1.Dauti Komerc – Qarkullimi 45 milion euro
2.AlmaM – Qarkullimi- 36 milion euro
3.PoFix – Qarkullimi- 15 milion euro
4.BAS Tuti-Fruti – Qarkullimi 14.3 milion euro
5.Kipper Market – Qarkullimi: 58 milion euro

Kompania me rritje më të shpejtë për 3 vitet e fundit:
AK Invest Tetovë

Kompania më e suksseshme e udhëhequr nga një grua:
Qendra Edukative parashkollore – REA

Kompania me partneritet më të suksesshëm:
KNAUF Radika

Qarkullimi i kompanive anëtare është 902 milion euro qarkullim vjetor, apo 20% nga viti i kaluar. Top 100 kompanitë e OEMVP punësojnë së paku 8300 persona.


Aktivizohet edhe një parti shqiptare në Maqedoninë e Veriut


Edhe pse u themelua në vitin 2018 Lëvizja për Drejtësi dhe Shtet me seli në Tetovë nuk veproi 2 vite. Read more


Aleanca për Shqiptarët propozoi Elmi Aizirin për nënkryetar


Kuvendi ka nisur shqyrtimin e iniciativës për emërimin e nënkryetarëve të Kuvendit. Siç mëson Alsat, Aleanca për Shqiptarët ka dorëzuar Read more

The post Këto janë kompanitë më të fuqishme shqiptare në Maqedoni appeared first on ShqipMedia.

---- ----
----
-----
-----