Ballina Lajme nacionale Kërkohet zgjidhje e dialogut para këtij afati

Kërkohet zgjidhje e dialogut para këtij afati

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon të jetë temë shumë e diskutuar.

Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-së, Mattheë Palmer ka kërkuar që Kosova dhe Serbia sa më shpejtë të kthehen në tavolinën e dialogut.

Në një intervistë për ‘BBC Serbia’, ai ka thënë se Beogradi dhe Prishtina duhet t’i kthehen dialogut para se të shpallen zgjedhjet lokale në Serbi në pranverën e vitit të ardhshëm.

“Zgjedhjet në Serbi do të jenë pranverën e ardhshme dhe është e rëndësishme që disa negociata të vazhdojnë sa më parë, sepse ato do ta bëjnë ciklin e zgjedhjeve më të vështirë.”, u shprehë Palmer, transmeton Indeksonline.

“Është e rëndësishme për ta, por për të gjithë rajonin, BE-në dhe ShBA-në.”, tha ai.

Tutje, ai shtoi se formati i negociatave nuk ka gjasa të ndryshojë dhe se Uashingtoni në asnjë mënyrë nuk ndikon në asnjë mënyrë në një takim në Paris.

“Ne e mbështesim këtë proces, nuk jemi pjesë e negociatave por ne e mbështesim dialogun e udhëhequr nga BE që nga fillimi.”, tha ai.

Në fundi ai tha se nuk është i sigurt se nëse ka nevojë për një konferencë ndërkombëtare pasi procesi i udhëhequr nga BE tashmë ka pasur njëfarë progresi.

---- ----
-----