Ballina Lajme Bota/Rajoni Karantina e dimrit, 27 mijë vdekje mund të ishin shpëtuar nëse do...

Karantina e dimrit, 27 mijë vdekje mund të ishin shpëtuar nëse do vendosej më herët

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Shtyrja e bllokimit të dimrit shkaktoi deri në 27,000 vdekje shtesë në Angli, studimi i Fondacionit për Rezolucion ka pohuar pasi akuzoi qeverinë për një “gabim të madh” i cili duhet të jetë thelbësor për çdo hetim publik për trajtimin e pandemisë në Mbretërinë e Bashkuar.

Në një vlerësim të politikës gjatë vitit të kaluar, ajo tha se vonimi i fillimit të bllokimit të fundit deri në janar, megjithë provat e rasteve në rritje para Krishtlindjes, çoi në rreth një të pestën e të gjitha fataliteteve të shkaktuara nga virusi. Studimi tha se këto mund të ishin shmangur nëse kufizimet do të viheshin në vend mjaft shpejt për të parandaluar rritjen e shkallës së vdekjeve nga fillimi i dhjetorit.

Ndërsa vlerësoi programin e vaksinimit – duke dhënë vaksina tre herë më shpejt se Evropa – dhe mbështetje financiare për firmat dhe punëtorët që ka përfshirë 6700£ për çdo familje mesatarisht, Fondacioni tha se gabimet në bllokimet u përsëritën “tre herë“. Ai shtoi se lejimi i vdekjeve shtesë nuk i kufizoi ndikimet ekonomike, por përkundrazi i rriti ato, sepse vetëm precipitoi bllokime më të gjata dhe më të vështira.

The post Karantina e dimrit, 27 mijë vdekje mund të ishin shpëtuar nëse do vendosej më herët appeared first on KOHA.

---- ----
-----