Ballina LifeBizare Kamera që transmeton aventurat e insekteve

Kamera që transmeton aventurat e insekteve

36
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Studiuesit kanë zhvilluar një aparat fotografik të vogël pa tel që është mjaft i lehta për tu realizuar në brumbuj të gjallë.

Ekipi në Universitetin e Uashingtonit në SHBA tërhoqi frymëzim nga insektet për të krijuar sistemin e tij me kamera të ulët.

Kamera mund të transmetojë deri në pesë korniza të pamjeve për sekondë me rezolucion të ulët, në një telefon të mençur, transmeton rtv21.tv.

Hulumtimi u botua në revistën “Science Robotics”.

E gjithë pajisja e aparatit fotografik peshon vetëm 250 miligramë, që është rreth një e dhjeta e peshës së një karte loje.

Ndërsa vetë sensori është me rezolucion të ulët, duke kapur vetëm 160 nga 120 imazhe pixel, ai është montuar në një krah mekanik që mund të zhvendoset nga njëra anë në tjetrën.

Kjo lejon që kamera të duket njëra-tjetra dhe të skanojë mjedisin, ashtu që të kapë një imazh panoramik me rezolucion më të lartë.

Për të ruajtur jetën e baterisë, studiuesit përfshinë një përshpejtues në sistem, në mënyrë që të marrë fotografi vetëm kur insekti lëviz.

Në këtë mënyrë, kamera ishte në gjendje të funksiononte për gjashtë orë me një ngarkesë të plotë.

Brumbujt nuk u dëmtuan dhe “jetuan të paktën një vit” pas përfundimit të eksperimentit.

Studiuesit përdorën atë që kishin mësuar të prodhonin një robot të pavarur me madhësi të insekteve.

Ekipi pretendon se është “roboti më i vogël tokësor, me fuqi autonome me vizion pa tel”.

Në vend te rrotave, roboti lëviz duke vibruar dhe mund të udhëtojë rreth tre centimetra në sekondë./21Media

The post Kamera që transmeton aventurat e insekteve appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----