Ballina Lajme nacionale Ka vdekur anëtari i Akademisë së Shkencave në Shqipëri

Ka vdekur anëtari i Akademisë së Shkencave në Shqipëri

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

 

Ka vdekur profesori i matematikës dhe anëtari i Akademisë së Shkencave në Shqipëri, Petraq Petro.

Lajmin e ka bërë të ditur Akademia e Shkencave, duke i shprehur ngushëllime familjarëve të akademikut.

Akad. Petraq Petro do të mbahet mend për kontributet e tij shkencore të vlerësuara brenda dhe jashtë vendit në fushën e matematikës së specialitetit dhe të algjebrës, si autor tekstesh shkollore dhe universitare (jo pak por rreth 25 tituj të botuar dhe ribotuar duke nisur që nga viti 1970); si studiues kreativ i fushës që iu kushtua (mbi 25 artikuj shkencorë të botuar pjesa më e madhe jashtë vendit në revista të profilizuara me faktor impakti dhe me pranim me konkurrencë); si titullar lëndësh dhe drejtues i programeve dhe tezave doktorale; si përfaqësues i njohësve të matematikës dhe algjebrës në institucionet më të rëndësishme të punës dhe kërkimit shkencor, që nga katedra deri tek këshillat dhe komitetet shkencore kombëtare dhe këshillat botues të revistave të profilizuara brenda dhe jashtë vendit.vNë vitet e fundme ai kryesoi me një energji komisionin e përhershëm të matematikës që funksionon pranë Akademisë së Shkencave“, shkruhet në njoftim.

Petro ka qenë anëtar i Akademisë së Shkencave që prej vitit 2008 dhe profesor në Fakultetin e Shkencave të Natyrës.

 

The post Ka vdekur anëtari i Akademisë së Shkencave në Shqipëri appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----