Ballina Lajme Bota/Rajoni Junta e Mianmarit: Aty ku ushtria te vret dhe me llastiqe!

Junta e Mianmarit: Aty ku ushtria te vret dhe me llastiqe!

27
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Forcat e sigurisë së Mianmarit vranë të paktën 9 vetë të mërkurën ndërsa ata hapën zjarr ndaj protestuesve kundër juntës, raportuan mediat lokale dhe disa të tjerë u plagosën, një ditë pasi u bë pak përparim në përpjekjet diplomatike rajonale për t’i dhënë fund një krize njëmujore.

Forcat e sigurimit qëlluan me plumba gome dhe gaz lotsjellës në drejtim të protestuesve në disa vende, përfshirë qytetet më të mëdha të Mianmarit, Yangon dhe Mandalay, dhe ka raporte të përdorimit të municioneve të gjalla në disa vende.

Katër njerëz u vranë gjatë një proteste në Myingyan, një qytet në provincën qendrore të Mandalay, thanë punëtorët mjekësorë. Dy protestues të tjerë u vranë gjatë një proteste në qytetin Mandalay, shtoi i njëjti burim.

Njëra nga viktimat në Mandalay u godit në kokë dhe tjetra në gjoks, tha një mjek që kërkoi të mos përmendej me emër.

“Ata qëlluan me gaz lotësjellës, fishekë gome dhe municion të gjallë,” i tha AFP një vullnetar mjekësor nga vendi i ngjarjes, duke shtuar se të paktën dhjetë vetë u plagosën.

Disa dëshmitarë thanë se forcat e sigurisë qëlluan me municion të drejtpërdrejtë në protestuesit në Mandalay.

“Ata hapën zjarr ndaj nesh me municion të gjallë. Një nga protestuesit u vra, ai është një i ri, një adoleshent i goditur në kokë,” i tha Reuters në telefon Moe Myint Hein, i cili ishte plagosur në këmbë.

Një zëdhënës i këshillit ushtarak në pushtet nuk iu përgjigj thirrjeve telefonike për të kërkuar koment.

Fotografitë e postuara në Twitter tregojnë protestuesit që po ikin nga gazi lotësjellës dhe plumbat e gomës në kryeqytetin tregtar Yangon.

Skenat nga Myingyan, një qytet në provincën qendrore Mandalay, janë veçanërisht mizore, me dëshmitarë dhe gazetarë lokalë që raportojnë për dy protestues që u nënshtrohen plagëve të armëve. Dhuna u raportua gjithashtu në Monywa, në rajonin jugor Sagaingn.

Të paktën 21 njerëz janë vrarë që nga grushtu shteti i 1 shkurtit, i cili që i dha fund përpjekjeve të brishta të Mianmarit për të kaluar në rregulla demokratike.

---- ----
----
-----
-----