Ballina LifeBizare Ja sa kohë mund të mbijetojë koronavirusi në karton, plastikë dhe çelik

Ja sa kohë mund të mbijetojë koronavirusi në karton, plastikë dhe çelik

131
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Po thuajse e gjithë bota është në panik për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Studiuesit nga Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Montana analizuan se sa kohë mund të mbijetojë virusi COVID-19 në karton, plastikë dhe çelik.

Këtë javë, koronavirusi u njoh zyrtarisht si një pandemi, duke çuar në panik të përhapur në lidhje me përhapjen e sëmundjes, raporton “Mirror”, transmeton lajmi.

Tani, një studim i ri ka hedhur dritë saktësisht se sa kohë virusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të ndryshme të forta.

Studiuesit nga Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Montana analizuan se sa kohë mund të mbijetojë virusi COVID-19 në karton, plastikë dhe çelik. Në studimin, botuar në Medrxiv, studiuesit të udhëhequr nga Dr Neeltje van Doremalen, shpjeguan: “Duke pasur parasysh ndikimin e mundshëm të rrugëve të ndryshme të transmetimit në epidemiologjinë e viruseve në zhvillim, është e rëndësishme të përcaktoni sasinë e tipareve virologjike që mund të formojnë këto aspekte të transmetimit të CoV-19.

Analizat e tyre zbuluan se virusi mund të mbijetojë deri në katër orë në bakër dhe deri në 24 orë në karton. Sidoqoftë, rezultatet tregojnë se virusi mund të mbijetojë për kohën më të gjatë në plastikë dhe çelik inox, duke mbijetuar deri në tre ditë.

Ndërkohë, studimi zbuloi gjithashtu se virusi mund të zbulohej në aerosole, deri në tre orë pas aerosolacionit.

Bazuar në gjetjet, ekspertët po kërkojnë që publiku të jetë vigjilent ndaj pastrimit të sipërfaqeve me prekje të lartë. Kjo përfshin countertops, tabletops, doorknobs, pajisje banjo, tualete, telefona, tastierë, tableta, tavolinë në shtrat dhe çdo sipërfaqe që mund të ketë mbi to lëngje gjaku.

---- ----
-----