Ballina LifeBizare Ja sa kafe duhet të konsumoni brenda një dite

Ja sa kafe duhet të konsumoni brenda një dite

47
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Për miliarda njerëz në planet, kafja është lënda djegëse më e parapëlqyer për tretjen e ushqimit. Por, pavarësisht efekteve pozitive të saj, kafeja e tepërt mund të shkaktojë dëme të mëdha. Shumë kafeinë mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut, një shenjë paralajmëruese ndaj sëmundjeve të zemrës dhe mund të shkaktojë efekte anësore si marramendje, tronditje, dhimbje koke ose rrahje zemre anormale.

Deri tani ishte e vështirë të thuhej se sa ishte numri që përcaktonte sasinë e tepërt të kafes. Falë një studimi të kryer nga Universiteti i Australisë së Jugut, ne tani kemi një kufi maksimal, për të përcaktuar se sa kafe duhet të konsumojmë për të mos u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare.

Gjatë studimit, u zbulua se ata që pinin më shumë se gjashtë filxhanë kafeje në ditë kishin një rrezik 22 për qind më të lartë të sëmundjes kardiovaskulare sesa ata që pinë 1 deri në 2 gota në ditë.

“Për të ruajtur një zemër të shëndetshme dhe një presion të shëndetshëm të gjakut, njerëzit duhet të kufizojnë kafenë e tyre në më pak se gjashtë gota në ditë, bazuar në të dhënat tona gjashtë ishte pika e rrotullimit ku kafeina filloi të ndikojë negativisht në rrezikun kardiovaskular”, tha Hyppönen, autori i studimit.

Studimi, gjithashtu sugjeron efektet mbrojtëse të zemrës për të pirë kafe, pasi që pacientët kishin një rritje prej 11 për qind të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare në krahasim me ata që pinë 1 deri në 2 gota në ditë. Kjo pason në përputhje me një studim të vitit 2017 të botuar në Journal Journal of Nutrition, i cili konstatoi se konsumi i ulët i kafesë në ditë ishte i lidhur me shanset më të ulta të incidenteve në zemër, ndërkohë që ata që pinë më shumë në ditë kishin rrezik më të lartë.

Një antioksidant në kafe të quajtur ‘acid chlorogenic’ mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të enëve të gjakut dhe të pengojë zhvillimin e pllakëzimit që mund të bllokojë arteriet. Por kafeina e tepërt jo vetëm që mund të rrisë shanset e presionit të lartë të gjakut, por gjithashtu mund të çojë në forcimin e arteries; dy faktorë që mund të rrisin shanset tuaj për sëmundje të zemrës.

Prandaj, ju këshillojmë të jeni të kujdesshëm dhe mos t’i kaloni dy filxhanë kafeje në ditë!

---- ---- ----
-----