Ballina Shëndetësi Ja sa hapa në ditë duhet të bëni, për t’u mbrojtur nga...

Ja sa hapa në ditë duhet të bëni, për t’u mbrojtur nga Alzheimeri

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Studiuesit zbuluan lëvizjen e njerëzve të moshuar dhe matën nivelet e një proteine të lidhur me Alzheimerin për të përpunuar lidhjen, transmeton lajmi.net.

Hulumtimi shtoi se ushtrimi duhet të jetë paralelisht me ndërhyrje të tjera shëndetësore të zemrës, si ulja e kolesterolit, ndalimi i konsumimit ndaj duhanit dhe humbja e peshës.

Përmirësimi i rrjedhjës së gjakut ka qenë i lidhur me mbrojtjen e trurit në të kaluarën.

Hulumtuesit nga Qendra për Hulumtim dhe Trajtim të Alzheimerit bënë një studim mbi 182 pacientë në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në Boston. /Lajmi.net/

---- ----
----
-----
-----