Ballina LifeBizare Ja ç’thonë ekspertët rreth përdorimit të akullit ose nxehtit për dhimbjet e...

Ja ç’thonë ekspertët rreth përdorimit të akullit ose nxehtit për dhimbjet e mesit

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Akulli vs nxehtësia

Akull apo nxehtësi? Nxehtësi pastaj akull? Apo akull pastaj nxehtësi? Saktësisht kur, si dhe për sa kohë duhet të përdorim akull ose nxehtësi për dhimbjen e mesit? Këto pyetje janë një burim diskutimi dhe nuk ka rregulla fikse.

Dhimbja e shpinës mund të prekë deri në 80% të njerëzve në një moment të jetës së tyre. Është një nga arsyet më të zakonshme për të humbur punën dhe arsyeja e tretë me e shpeshtë, për të shkuar te një mjek. Dhimbja e mesit mund të jetë jetëshkurtër, që zgjat deri në 12 javë, ose kronike, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), informon abcnews.al.

Gjithashtu ekzistojnë shkaqe për dhimbje të mesit, që mund të jenë: plakja, sëmundje të tjera, ngritja e një sendi të rëndë etj.

Shkaku i dhimbjes tuaj të mesit dhe strukturat e dëmtuara , luajnë rol në atë se çfarë do të zgjidhni për të lehtësuar dhimbjet, akull apo nxehtësi.

Terapia me akull

Në përgjithësi ne vendosim akull në shpinë kur dhimbja është akute. Duke u..

Source

The post Ja ç’thonë ekspertët rreth përdorimit të akullit ose nxehtit për dhimbjet e mesit appeared first on LAJME.mk Lajme nga Maqedonia e Veriut.

---- ----
----
-----
-----