Ballina Shëndetësi Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse agjëroni për tri ditë

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse agjëroni për tri ditë

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Studimet kanë treguar që agjërimi tre-ditor është një mënyrë e shkëlqyeshme për të bërë një proces të njohur si autofag, i cili në terma të thjeshtë është kur qelizat e shëndetshme hanë qeliza jo të shëndetshme, duke përforcuar imunitetin, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët dhe dietologët duket se përgjithësisht pajtohen që kjo metodë e veçantë e të ngrënit mund të jetë e dobishme.

Sipas një artikulli të vitit 2014 nga Universiteti i Kalifornisë Jugore në lidhje me një studim nga Cell Stem Cell, “ciklet e agjërimit të zgjatur jo vetëm që mbrojnë trupin nga dëmtimi i sistemit imunitar – një efekt kryesor anësor i kimioterapisë – por gjithashtu nxit rigjenerimin e sistemit imunitar, duke zhvendosur qelizat burimore nga një gjendje e fjetur në një gjendje të vetë-rinovimit”.

Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme për njerëzit që janë duke iu shmangur efekteve të plakjes.

Rezultati përfundimtar i kësaj, sipas konstatimeve të Dr Longo, është se trupi i një personi ecën më me efikasitet. Sistemi juaj tretës funksionon më mirë. Sistemi juaj imunitar funksionon në mënyrë më efektive. /Lajmi.net/

---- ----
-----