Ballina Lajme Bota/Rajoni Izrael – Gaza: Konflikti që po bllokon afrimin e arabëve dhe izraelitëve

Izrael – Gaza: Konflikti që po bllokon afrimin e arabëve dhe izraelitëve

42
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Përkeqësimi i konfliktit midis Izraelit dhe Palestinezëve po shkakton një siklet të konsiderueshëm për qeveritrë arabe që normalizuan marrëdhëniet me Izraelin.

Marrëveshjet e Abrahamit shumë të trumbetuara – që panë Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Maroku dhe Sudani të nënshkruanin të gjitha marrëveshjet me Izraelin – gjithmonë do ishin peng i ngjarjeve në terren. Tani ato ngjarje kanë rënë në një dhunë vdekjeprurëse, çdo ngrohje e mëtejshme publike e marrëdhënieve midis shteteve arabe dhe Izraelit është lënë në pritje.

Marrëveshjet Abraham, të përfunduara me një bujë të tillë në muajt e fundit të administratës Trump, panë disa vende arabe jo vetëm që zyrtarizuan marrëdhëniet e tyre me Izraelin, por gjithashtu filluan një bashkëpunim të paparë me të, përfshirë sigurinë dhe inteligjencën. Brenda disa javësh nga nënshkrimet në Uashington, kreut të agjencisë së inteligjencës së jashtme të Izraelit, Mossad, iu dha një mirëseardhje VIP në Gji – diçka e paimagjinueshme edhe një vit më parë.

Megjithatë, sot qeveritë e kombeve nënshkruese, veçanërisht Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini, e gjejnë veten në një pozitë thellësisht të pakëndshme.

Pasi u kanë treguar qytetarëve të tyre përfitimet e ardhshme nga bashkëpunimi me Izraelin në fushat e tregtisë, turizmit, kërkimit mjeksor, ekonomisë dhe zhvillimit shkencor, ata tani e gjejnë veten duke u përplasur në mënyrë metaforike pasi pamjet televizive 24-orëshe tregojnë bombardimet që po kryen Izraeli në Gaza, si dhe dëbimin e palestinezëve nga shtëpitë e tyre dhe sulmet e fundit nga policia në kompleksin e xhamisë së shenjtë al-Asqa.

Sauditët, të cilët u vunë nën presion të rëndë nga SHBA-të për të kapërcyer vijën e normalizimit, por marrin frymë lehtë pasi rezistuan, ndoshta edhe nga frika se mund të ndodhte diçka e tillë.

Jeruzalemi, si vendi i tretë më i shenjtë në Islam pas Mekës dhe Medinës, ka një vend të veçantë në zemrat e muslimanëve dhe arabëve në të gjithë botën, kështu që ngjarjet në xhaminë Al-Aqsa kanë prekur një nerv të papërpunuar për sauditët, si dhe të tjerët në Rajoni. Qeveria e Bahreinit ka qenë një nga disa që ka lëshuar deklarata këtë javë duke riafirmuar mbështetjen e saj për çështjen Palestineze.

Michael Stephens, një bashkëpunëtor bashkëpunëtor në institutin mendimor me qendër në Londër Royal United Services Institute, thekson se premtimi arab që Marrëveshjet Abraham do t’u jepte vendeve si Emiratet e Bashkuara Arabe disa leva mbi Izraelin për të ndihmuar kauzën Palestineze ka dalë e zbrazët.

Tani, as lutjet e Presidentit Joe Biden nuk janë duke dhënë efekt.

Shumica e qeverive arabe në Gji kanë pak dashuri për Hamasin, një grup i dhunshëm militant i mbështetur nga Irani që deri më tani ka qëlluar mbi 1000 raketa dhe raketa pa dallim në qytetet izraelite. Por simpatitë e popullsisë arabe të atyre vendeve qëndrojnë fort me palestinezët. Nëse do të kishte ndonjë ngurrim midis tyre për të pranuar miqësinë e sapo gjetur me Izraelin pas kaq shumë dekadash antipati, ngjarjet e fundit do të kishin thelluar skepticizmin e tyre.

Megjithatë, mbulimi nga media shtetërore arabe i këtij konflikti nuk është aq i njëanshëm sa dikur në përplasjet e mëparshme arabo-izraelite. Pasqyrimi i TV Al-Arabiya i Arabisë Saudite u përqëndrua në sulmet ajrore izraelite në Gaza, por gjithashtu tregoi pamje nga qytetet izraelite ku civilët ikën për t’u mbuluar nga raketat dhe sirenat e Hamasit

Sky Neës Arabia, me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe, gjithashtu u përqëndrua në Gaza, por shfaqi edhe deklaratat e Izraelit që po synonte komandantët e lartë të Hamasit.

Katari, i cili sëbashku me Jordaninë dhe Egjiptin po kërkojnë të ndërmjetësojnë përfundimin e konfliktit, kanë lidhje të ngushtë me Hamasin, diçka që pasqyrohet në mbulimin e tij të vazhdueshëm televiziv.

Atëherë, si do të ndikojë ky konflikt në marrëdhëniet midis Izraelit dhe partnerëve të tij arabë në planin afatgjatë?

Kjo varet se sa do të zgjasin tensionet dhe nëse numri i viktimave do të rritet.

Qeveritë arabe që kanë normalizuar marrëdhëniet e tyre me Izraelin e dinë se ata kanë një shumë të madhe për të fituar nga ky partneritet i ri, veçanërisht në fushën e teknologjisë më të përparuar. Por jo në kurriz të nxitjes së trazirave të brendshme në shtëpi. Tani për tani, ata nuk kanë mundësi të shihen se janë afër një shteti që po vret palestinezët, pavarësisht nga provokimet nga Hamas.

“Nuk ka asnjë mënyrë që Emiratet e Bashkuara Arabe do të prishin Marrëveshjet e Abrahamit”, thotë Michael Stephens. “Por marrëdhëniet do të shkojnë në një model pritës derisa ngjarjet të qetësohen”.

Në praktikë, kjo do të thotë që kontaktet dypalëshe do të vazhdojnë privatisht, me dyer të mbyllura, siç kanë bërë për vite me radhë, por fotografitë e ambasadorëve duke qeshur nuk do t’i shohim për një kohë./Përktheu: arbresh.info/ BBC/

The post Izrael – Gaza: Konflikti që po bllokon afrimin e arabëve dhe izraelitëve appeared first on KOHA.

---- ---- ----
-----