Ballina Lajme Bota/Rajoni Italia ndërton një tjetër spital për 10 ditë, 200 shtretër për të...

Italia ndërton një tjetër spital për 10 ditë, 200 shtretër për të prekurit nga koronavirus (FOTO)

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Italia ka ndërtuar një spital në Milano në 10 ditë dhe ka kushtuar 21 milionë euro. Spitali ka kapacitet prej 208 shtretërish, por ende nuk ka e ka pritur pacientin e parë, i cili pritet të shtrohet ditën e hënë.

Momentalisht në Lombardi dhe në të gjithë Italinë numri i të infektuarve po rritet me shifra të ngadalta, çka do të thotë që ka filluar rënia e kurbës dhe piku është kaluar. Kryetari i Fondacionit Fiera, Enrico Pazzali, gjatë përurimit të spitalit të ri tha: Në 10 ditë kemi bërë atë që bëjmë normalisht pas disa vitesh”. Spitali do të ketë 1 mjek dhe 2 infermier për 1 shtrat, në dispozicion.

----

 

----- ----