Ballina Lajme nacionale “Ist Gejt Shkup” në fazën e fundit të ndërtimit

“Ist Gejt Shkup” në fazën e fundit të ndërtimit

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shkup, 10 mars – Në fazën e fundit të ndërtimit është qendra tregtare “Ist Gejt Shkup”, e cila po ndërtohet në lokacionin e ish-Panairit të Shkupit. Në të është paralajmëruar investim i përgjithshëm prej mbi 350 milionë euro dhe pritet të lëshohet në përdorim për dhjetë muaj. Kryeministri Zoran Zaev gjatë inspektimit të punimeve të ndërtimit me ministra nga ekipi ekonomik qeveritar tha se të gjithë ata që vendosën të kundërshtojnë pandeminë përmes investimeve do ta vlerësojnë atë me shumë sukses.

“Me madhësinë e saj prej 160 mijë metra katrorë, shumëllojshmërinë dhe përmbajtjen, Shkupi e ka qendrën më të madhe tregtare në rajon. Jemi krenarë që ‘Ist Gejt Moll” mban marka të njohura në vendin tonë, 250 marka ndërkombëtare, lokale dhe rajonale. Gjiganti spanjoll i modës Indi tekst me markat Zara, Zara Home, Masimo Duti, Ojshto, Stradivarius, Bershka, Pulenbiër, si dhe grupacioni polak i modës LPP me markat Rizrove, Mohito, Haus Sensei janë vetëm disa nga markat që vijnë , e ndjekur nga markat e markave të njohura nga markat e tjera të Evropës Perëndimore”, deklaroi Zaev. “Ist Gejt Moll”, theksoi, investon në kushte pandemie. Investimi i përgjithshëm domethënës është më shumë se 350 milion euro dhe është një investim i madh për vendin tonë. Kompleksi zhvillon një sipërfaqe bruto prej 500 mijë metra katrorë, e cila përveç qendrës tregtare përmban 10 banesa dhe pesë ndërtesa zyrash. Kjo, tha ai, nënkupton hapjen e një numri të madh të vendeve të punës, i cili është angazhimi ynë për të krijuar një mjedis të favorshëm biznesi për punë të paguara mirë dhe për të tërhequr investime të reja.

Siç informoi Igor Davkov, drejtor ekzekutiv i “Ist Gejt Moll”, brenda pak muajsh qendra e re tregtare do të jetë destinacioni më tërheqës për vizitorët nga vendi dhe rajoni. “Qendra tregtare është në fazën e fundit të ndërtimit. Në karabinën e përfunduar dhe të mbyllur, si dhe instalimet e përfunduara të sistemit mekanik dhe elektrik, aktivitetet artizanale kanë filluar dhe brendësia e skelës mbetet për të përfunduar”, tha Davkov, duke paralajmëruar se do të sjellin marka të njohura tregtare. “Ist Gejt Moll” ka një sipërfaqe bruto të zhvilluar prej 160 mijë metra katrorë, është e shpërndarë në dy nivele mbi tokë dhe ka 57 mijë metra katrorë sipërfaqe totale me qira. Si pjesë e aktiviteteve të Qeverisë për të mbështetur ekonominë, ai theksoi se që nga 5 marsi, linja e kreditit pa interes me komponentin e grantit KOVID-3, e cila është realizuar me mbështetjen financiare të BE-së, paguan 23.5 milion euro për 2,053 përfitues, ose pothuajse 97 për qind e klientëve, kërkesat për kredi të të cilave janë miratuar. (koha.mk)

The post “Ist Gejt Shkup” në fazën e fundit të ndërtimit appeared first on KOHA.

---- ----
-----