Ballina Lajme nacionale Ish-kryeministri Berisha me reagim pas dorëheqjes së Haradinajt, e quan akt dinjitoz

Ish-kryeministri Berisha me reagim pas dorëheqjes së Haradinajt, e quan akt dinjitoz

24
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka quajtur akt shtetar dinjitoz, dorëheqjen e Haradinajt.

Ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha, dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit e ka cilësuar si një akt dinjitoz.

Përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, Berisha ka shkruar se është hera e dytë që Haradinaj jep dorëheqje në mënyrë dinjitoze nga posti i kryeministrit dhe hera e tretë që ai përballet me drejtësinë ndërkombetare.

Reagimi i plotë i Berishës pa ndërhyrje:

Nje akt shtetar dinjitoz!

Miq, sot Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj dha doreheqjen pasi thirret per t’u intervistuar nga Gjykata Speciale e Hages.

Duke shprehur vleresimin tim per aktin e tij prej shtetari te vertet shtoj ketu se kjo eshte hera e dyte qe z. Ramush Haradinaj jep ne menyre dinjitoze doreheqjen si Kryeminister i Kosoves dhe hera e trete qe ai paraqitet para Gjykates se Hages ne pergjigje te thirrjes se drejtesise nderkombetare.

Ne dy rastet e mpareshme ai eshte gjetur i pafajshem.

Komandant trim qe luftoi me heroizem kunder pushtuesve dhe ndihmoi dhe shpetoi qindra familje shqiptare nga barabarite serbe gjate luftes, shtetar me integritet dhe kryminister efiçent e adhetar i flakte, Ramush Haradinaj kundershtoj me guxim te madh projektin e Serbise se Madhe te Vuçiç, Zografit Bis, Miladinit shqipfoles dhe Baton Stanishiqit per çka dhe fitoi admirimin, mbeshtetjen e madhe te qytetareve te Kosoves dhe mbare kombit shqiptar.

Me kete rast une shpreh nderimin tim te palekundur per vepren dhe aktin e tij burreror te kryeministrit te Kosoves dhe kryetarit te AAK Ramush Haradinajt dhe besimin e palekundur ne drejtesine nderkombetare, e cila e ka shpallur ate dy here te pafajshem.

Une gjithashtu iu bej thirrje forcave politike ne Kosove, qytetareve te saj dhe mbare kombit shqiptar te kundershtojne me vendosmeri te palekundur te gjitha perpjekjet, prapaskenat per ndarjen dhe coptimin e Kosoves te projektit te Serbise se Madhe te Vuçiç, argateve te tij shqipfoles, albanofobe, Zografit Bis, Miladinit shqipfoles Baton Stanishiqit qe festojne sonte doreheqjen e Kryeministrit Ramush Haradinaj dhe thirrjen e tij nga Gjykata e Hages mbasi kishin tek ai nje dige te pakapercyeshme.

---- ----
----
-----
-----