Ballina Lajme nacionale Ikën Albin Kurti, Avdulla Hoti zgjidhet kryeministër i Kosovës me 61 vota...

Ikën Albin Kurti, Avdulla Hoti zgjidhet kryeministër i Kosovës me 61 vota pro

31
SHPËRNDAJE

Avdullah Hoti u zgjodh kryeministër i Kosovës më një parlament gjysmë të boshatisur dhe me protesta nga ana e VV.

Pas rrëzimit të Albin Kurtit, LDK dhe ish-partitë opozitare kanë zgjedhur me 61 vota pro dhe 24 kundër dhe 1 abstenim, Avdullah Hotin si kryeministër.

Vjosa Osmani e LDK refuzoi të drejtojë seancën dhe braktisi punimet e parlamentit.

----- ----- ----- -----