Ballina LifeBizare “I papunë dhe flinte në makinë”, ish-studenti i dhuron një çek prej...

“I papunë dhe flinte në makinë”, ish-studenti i dhuron një çek prej 27 mijë dollarësh mësuesit 77-vjeçar për ditëlindje

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

“Pasi situata e shkollës ka ndryshuar plotësisht, vendosa dhe besoja se një punë e një zëvendësuesi kishte mbaruar. Në maj, unë paraqita dorëheqjen time. Arrita të bëj të gjitha dokumentet, të gjitha rregullimet për të marrë pensionin tim. Twrhoqa çekun tim, por pagesa nuk zgjati shumë, sepse unë tashmë kisha borxhe”, tha ai. Që atëherë Villarruel jeton në makinën e tij

Një ish mësues zëvendësues i cili po jetonte në makinën e tij ka marr një çek dhuratw prej 27,000 dollarësh nga një ish student. Jose Villarruel, i njohur me dashuri si “Z.V” nga studentët e tij, mbushi 77 vjeç. Ish-studenti i tij, Steven Nava, tani 21 vjeç, vendosi të organizonte një festë për Villarruel i cili ka shërbyer si mësues zëvendësues për dekada. “Ndihem shumë me fat dhe shumë i nderuar që kam dhënë mësim në institucione të ndryshme të niveleve të ndryshme”, tha ai.

Në fillim të vitit 2020, Villarruel tha se dha dorëheqjen pasi shkollat ​​u zhvendosën në mësimin online. “Pasi situata e shkollës ka ndryshuar plotësisht, vendosa dhe besoja se një punë e një zëvendësuesi kishte mbaruar. Në maj, unë paraqita dorëheqjen time. Arrita të bëj të gjitha dokumentet, të gjitha rregullimet për të marrë pensionin tim. Twrhoqa çekun tim, por pagesa nuk zgjati shumë, sepse unë tashmë kisha borxhe”, tha ai. Që atëherë Villarruel jeton në makinën e tij.

“Trupi im është përshtatur me makinën time. Ai më shërben mua si transport, shërben si një dhomë ngrënie dhe shërben si një dhomë gjumi”, tha ai. Ish-studenti i tij, Steven Nava, u ndesh me Villarruel një javë më parë në makinën e tij dhe e njohu atë. “Unë zakonisht e shoh atë pothuajse çdo ditë dhe kjo më bëri të mendoj”, Unë doja të bisedoja me të dhe të dija situatën e tij. Unë thjesht isha i shkatërruar dhe i zhgënjyer për realitetin e pandemisë dhe mënyrën se si i ka lënë mësuesit pa punë dhe ky është një nga rezultatet dhe është e trishtueshme të shohësh një nga mësuesit tuaj në këtë situatë, kështu që ju bën vetëm të doni të ndihmoni më shumë “, tha ai.

Nava tha se i kujtohet Villarruel që e kishte ndihmuar gjatë viteve të shkollës. “Unë i thashë atij që më ndihmove të punoja me studimet dhe më ndihmove që përfundimisht të kaloja një test matematike”, tha ai. Nava fillimisht i dha Villarruel 300 dollarë dhe më pas vendosi të fillojë një faqe GoFundMe për të ndihmuar Villarruel të rikthehet në një jetë normale. Ai e shpërndau atë në të gjitha mediat sociale, përfshirë TikTok. Historia e Villarruel u bë virale në TikTok me mbi 1.7 milion shikime. “Thjesht fuqia e mediave sociale është kaq e madhe tani dhe nganjëherë duhet ta përdorim atë për mirë, dhe jo për keq”, tha ai. Fjala u përhap tek Kryetari i Bashkisë së Fontana, Acquanetta Warren. Warren, ish-studentë të Villarruel dhe të tjerët u mblodhën në Qendrën e Lartë të Komunitetit Fontana për një festë ditëlindje.

Villarruel mori me një çek prej 27.000 dollarësh, së bashku me dhuratat e tjera në festimin e ditëlindjes. “Mendimi im fillestar ishte”, A jam duke ëndërruar? ” Unë ende nuk mund ta kapërcej këtë përvojë, “tha ai. Villarruel tha se ai planifikon të ndihmojë të tjerët. “Ndjenja më e madhe që kam tani është si një detyrim që duhet të bëj shumë për botën dhe ndjenja më e madhe është se mund ta bëj dhe do të gjej një mënyrë për ta bërë atë”, tha ai.

The post “I papunë dhe flinte në makinë”, ish-studenti i dhuron një çek prej 27 mijë dollarësh mësuesit 77-vjeçar për ditëlindje appeared first on KOHA.

---- ----
-----