Ballina Lajme Bota/Rajoni I goditur rëndë nga pandemia/ Brazili nis me urgjencë vaksinimin!

I goditur rëndë nga pandemia/ Brazili nis me urgjencë vaksinimin!

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
I goditur rëndë nga pandemia/ Brazili nis me urgjencë vaksinimin!

Një infermiere ka marrë dozën e parë të vaksinës në Brazil pasi rregullatorët shëndetësorë i dhanë aprovim urgjent dy vaksinave ditën e djeshme.

Rregullatori Anvisa u dha dritën jeshile vaksinave nga Oxford-AstraZeneca dhe Sinovac të Kinës. Programi i vaksinave në Brazil ka filluar më vonë se shumë nga vendet e tjera rajonale.

Me mbi 8.4 milionë njerëz të infektuar me koronavirus, Brazili është vendi i tretë më i prekur në botë. Brazili ka edhe numrin më të lartë të viktimave, pas SHBA-së.

I goditur rëndë nga pandemia/ Brazili nis me urgjencë vaksinimin!
Silva Hyseni

---- ----
----
----- ----
-----