ARTIKUJT E FUNDIT

VIDEO/ Tre penallti, dy të kuq dhe autogol në derbin e Italisë: Cuadrado shpëton Juven

Juventusi ia del të thyejë kampionët e Interit dhe vazhdon të mbajë gjallë shpresat për një biletë në Champions League. 3-2 për ekipin vendas përfundoi sfida e luajtur në “Allianz Stadium”, ndryshe derbi i Italisë. Takimi prodhoi gjithçka: VAR, tre penallti, karton të kuq dhe autogol. Ekipi i Andrea Pirlos fitoi një penallti në mesin e pjesës së parë. Cristiano...

Superklasikja/ Rikthehet Boca-River, COVID godet keq ” Los Millonarios”

Nesër në mbrëmje, në Buenos Aires zhvillohet një nga ndeshjet më të zjarrta në planet. Boca Juniors pret River Plate në mitikun “La Bombonera”, duel i vlefshëm për një biletë në gjysmëfinalet e Kupës së Argjentinës. River vjen me probleme të mëdha në këtë përballje. Sipas raportimeve të fundit nga Argjentina, Los Millonarios  janë goditur keq nga koronavirusi. Plot 10...

13 viktima dhe 112 të infektuar me COVID në Maqedoni, 2179 qytetarë fitojnë betejën

Në 24 orët e fundit në Maqedoni janë shënuar numër rekord i personave të shëruar nga COVID-19. 2179 persona të prekur e kanë fituar betejën. 4196 persona janë testuar, prej të cilëve 112 kanë rezultuar pozitiv, ose 2,7% nga numri i përgjithshëm i testeve. Numri i viktimave është 13, ndërkaq Shkupi kryeson si për nga numri i të prekurve ashtu...

Në mes të luftës, Biden merr në telefon presidentin palestinez

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka marrë një telefonatë “të rëndësishme” nga Presidenti i SHBA Joe Biden, tha zëdhënësi i Abbas. Kjo është thirrja e parë midis dy udhëheqësve që kur Biden mori detyrën në janar. Biseda erdhi mes sulmeve të rënda në Rripin e Gazës. Biden dërgoi një të dërguar në rajon të premten për të ndihmuar në punën për...

Ekstradohet në Greqi ish-eurodeputeti, Lagos do të kalojë natën në izolim

Giannis Lagos do të kalojë natën në izolimin e burgut Domokos sonte sipas procedurës së vëzhgimit në mënyrë rigoroze në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së pandemisë. Menjëherë pas mbërritjes në burg, ish-eurodeputeti do t’i nënshtrohet një testi molekular për COVID-19 dhe më pas do të dërgohet në një zonë të veçantë derisa të dalin rezultatet që pritet...

VIDEO/ Pjesa e parë “zjarr”, realizohen tre gola në Juventus-Inter

Tre gola janë shënuar në pjesën e parë të Juventus-Inter. Bardhezinjtë kërkojnë fitoren për të vijuar të kenë shpresa për objektivin Champions League, ndërsa për kampionët e Italisë nuk ka farë rëndësie kjo ndeshje. 2-1 për bardhezinjtë e Andrea Pirlos është mbyllur fraksioni i parë i takimit. Cristiano Ronaldo kaloi vendasit në avantazh në minutën e 24-t. Penallti për Juventusin,...

Ofertë e parefuzueshme për një 18-vjeçar, Manchester City “hap thesin”

Pep Guardiola dhe lojtarët janë të fokusuar te finalja e Champions League, trofe që Manchester City nuk e ka fituar kurrë më parë. Përballë do të jetë Chelsea i Thomas Tuchel në duelin e 29 majit. Ndërkohë, drejtuesit e kampionëve të Anglisë po përgatisin planin e merkatos. Një nga objektivat është Nuno Mendes, anësori i majtë i Sportingut të Lisbonës. 18-vjeçari...

AP thotë të jetë “shokuar” nga sulmi në zyrat e saj në Gaza

Mediumi Associated Press tha të shtunën se janë të “shokuar dhe tmerruar” nga sulmi izraelit në ndërtesën ku gjendeshin zyrat e AP-së si dhe të mediumit tjetër Al Jazeera në Gaza. AP tha se ishte paralajmëruar për sulmin, gjë që i mundësoi të evakuojë gazetarët me kohë. Ndërsa Al Jazeera tha se nuk do të hesht pas sulmit. “Është e qartë...

Suksesi i madh, Gasperini: Super arritje, Kupa do ishte qershia mbi tortë

Atalanta ia del të sigurojë kualifikimin në grupet e Champions League për të tretën herë radhazi. Ekipi bergamask nuk surprizon më askënd, teksa vazhdon të luajë futbollit më të bukur në Itali dhe të shënojë gola pafund. Suksesi 3-4 në fushën e Genoas solli arritjen e objektivit madhor, por nuk mbaron këtu. Berat Gjimshti me shokë do të tentojë të...

Ndërprerja e Partizani-Bilishti, FSHF dhe Policia e Shtetit dalin me qëndrime zyrtare

Partizani-Bilishti, në kampionatin e futbollit të femrave, u ndërpre në pjesën e parë për shkak të problemeve shëndetësore të disa prej futbollisteve. Fillimisht u raportua për helmim të 6 futbollistëve të skuadrës mike që kishin shfaqur gjendje të fikëti, ndërsa dy prej tyre përfunduan në spital. FSHF, pas lajmit të dalë, ka reaguar si më poshtë: “Federata Shqiptare e Futbollit...