Ballina Lajme Bota/Rajoni Holanda gjen “zgjidhjen”, si po përshtaten restorantet me realitetin e ri të...

Holanda gjen “zgjidhjen”, si po përshtaten restorantet me realitetin e ri të pandemisë (FOTOT)

39
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Një restorant holandez beson se serat speciale të tij mund të jenë e ardhmja e ngrënies gjatë pandemisë koronavirus. “Biotoop” në ishullin Oosterdok në Amsterdam ka ngritur pesë “sera” ngrënie të ndara.

Ata kanë prezantuar struktura mjaft të bukura qelqi, të cilat ndriçohen nga drita e shandanit. Me emrin “Serres Séparées”, që do të thotë ‘dhomë e veçantë’ në frëngjisht, restoranti shpreson se serrat do t’i lejojnë klientët të hanë në mënyrë të sigurt, ndërsa respektojnë rregullat e distancës sociale në mes të pandemisë.

Tani është duke i provuar ato, dhe planifikon t’i hapë ato me një menu plotësisht të bazuar në bimë, kur të lejohet. Kamerierët kalojnë pjatat nga një distancë e sigurt.

Restoranti do të lejojë vetëm njerëzit që janë duke ngrënë së bashku që jetojnë në të njëjtën shtëpi.

---- ----
-----