Ballina Lajme Bota/Rajoni ‘Harrojini postimet e Trump’, eskpertët: Ja si ndikojnë pilulat e malaries kundër...

‘Harrojini postimet e Trump’, eskpertët: Ja si ndikojnë pilulat e malaries kundër COVID-19

62
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Duket se ka të dhëna kontrdiktore dhe përplasje mes ekspertëve rreth ilaçeve që po përdoren kundër koronavirusit. Britanikët e dëshpëruar po rrezikojnë jetën e tyre duke marrë tableta anti-malarie në një përpjekje të gabuar për të luftuar Covid-19, paralajmëruan ekspertët mbrëmë.

Sipas Dailymail, ekspertët hodhën poshtë pretendimet e studiuesve francezë se ilaçet e vjetra mund të ‘kuronin’ pacientët. Pilulat, kloroku dhe hidroksilklorina, dikur u përdorën për të mbrojtur udhëtarët nga kontraktimi i malarjes .

----

Sidoqoftë, ato rrallë përshkruhen për këtë përdorim sot, pasi parazitët e malaries që shkaktojnë sëmundjen janë bërë rezistente ndaj ilaçeve.

Trajtimi është i njohur gjithashtu se shkakton efekte anësore shqetësuese, duke përfshirë probleme me ritmin e zemrës që mund të çojnë në një arrest të papritur apo edhe fatal.

Të shqetësuar, farmacistët britanikë kanë parë një nxitje në recetat private për ilaçet gjatë javëve të fundit, ka mësuar “The Mail on Sunday”.

Ishte mesi i muajit mars kur mikrobiologu francez Dr Didier Raoult publikoi gjetje që, siç tha ai, paralajmëronin ‘fundin’ e koronavirusit, duke pretenduar se kishte provuar se klorokina mund të ‘shëronte’ sëmundjen. Megjithatë, studimi i tij me vetëm 26 pacientë ishte i paplotë dhe mori kritika.

Përkundër këtyre shqetësimeve, kanali televiziv amerikan Fox News i mëshoi historisë për gjetjet dhe ditë më vonë, në një ndërhyrje të jashtëzakonshme, Presidenti Trump postoi në Twitter duke pretenduar se ilaçet mund të ishin ‘një nga ndryshuesit më të mëdhenj të lojës në historinë e mjekësisë’. Të dyja duhet të ‘vihen në përdorim menjëherë’, shtoi ai./DailyMail

----- ----