Ballina Shëndetësi Harrojeni ujin, largoni djegësimin në gojë me qumësht

Harrojeni ujin, largoni djegësimin në gojë me qumësht

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Qumështi është me të vërtetë pija më e mirë për të qetësuar gojën pas ngrënies së ndonjë ushqimi të djegës.

Megjithëse qumështi prej kohësh është konsideruar si antidot i përsosur për një pjatë të zjarrtë, shumë pak kërkime janë kryer për të testuar këtë ide.

Por një ekip nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë kërkoi nga 72 të rritur të pinin lëng domate me bazë spec të djegës dhe më pas të provonin pije të ndryshme, duke përfshirë qumështin, ujin, cola dhe birrën jo-alkoolike, për të fikur nxehtësinë.

Të gjeturat treguan se rezultatet më të mira erdhën nga qumështi.

Shkencëtarët thanë se qumështi ishte më së shumti efektiv dhe ata besojnë se efekti i ftohjes vjen nga proteinat në produktin e qumështit.

---- ----
-----