Ballina Lajme nacionale Haradinaj shkon në Paris me 1 korrik, priten zhvillime të reja

Haradinaj shkon në Paris me 1 korrik, priten zhvillime të reja

9
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ramush Haradinaj do të ushëtoj me 1 korrik në Paris.

Kryeminisrei i Kosovës Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se më 1 korrik do të takohet me ministrin e Brendshëm të Francës, për liberalizim të vizave për kosovarët.

Kujtojmë se të njëjtën Haradinaj kishte bërë edhe në Berlin, ku pas kthimit nga atje, kishte thënë se ‘Gjermania tha po për vizat, po edhe po menjëherë’.

Haradinaj ka pritur sot në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert me të cilin kanë diskutuar për vizitën e tij zyrtare në Paris dhe takimin me Ministrin e Brendshëm Castaner.

“Me qëllim të kordinimit dhe avancimit të agjendës së Kosovës për liberalizimin e vizave dhe integrimin europian, partneritetit bilateral politik dhe ekonomik me Francën, Qeveria ka finalizuar përgatitjet dhe argumentet e saja, të cilat ia paraqita Ambasadorit Chabert dhe të cilat do t’i paraqesim edhe para zyrtarëve francez”, shkruan Haradinaj në Facebook.

Haradina thekson tutje se në këtë vizitë do të zhvillojë takime edhe me përfaqësues të tjerë institucional dhe politik të Francës, me qëllim të thellimit të bashkëpunimit bilateral dhe kërkimin e mbështetjes për avancimin e agjendës evropiane të vendit.

---- ----
----
-----
-----