Ballina Lajme Bota/Rajoni Hakerët misteriozë ‘Robin Hood’: Vjedhin para nga të pasurit dhe i dhurojnë...

Hakerët misteriozë ‘Robin Hood’: Vjedhin para nga të pasurit dhe i dhurojnë për bamirësi

28
SHPËRNDAJE

Një grup piraterie në internet po dhuron para të vjedhura për bamirësi në atë që shihet si një e parë misterioze për krimin kibernetik që vë në dyshim ekspertët. Hakerët pretendojnë se kanë zhvatur miliona dollarë nga kompanitë, por thonë se ata tani duan ta “bëjnë botën një vend më të mirë”.

Në një postim në uebin e errët, grupi postoi fatura për 10,000 dollarë në donacione Bitcoin për dy organizata bamirësie. Njëri prej tyre, Children International, thotë se nuk do t’i mbajë paratë. Masa po shihet si një zhvillim i çuditshëm dhe shqetësues, si moralisht dhe ligjërisht.

Në një postimin në blog, hakerat pretendojnë se ata synojnë vetëm kompanitë e mëdha fitimprurëse me sulmet e tyre. Sulmet mbajnë peng sistemet e IT të organizatave derisa të paguhet një shpërblim. Ata shkruan: “Ne mendojmë se është e drejtë që disa nga paratë që kompanitë kanë paguar do të shkojnë për bamirësi.

“Pavarësisht sa keq mendoni se është puna jonë, ne jemi të kënaqur të dimë që ndihmuam të ndryshojmë jetën e dikujt. Sot ne dërguam donacionet e para.”

Kriminelët kibernetikë postuan donacionin së bashku me faturat e taksave që morën në këmbim të 0.88 Bitcoin që u kishin dërguar dy organizatave bamirëse, The Water Project dhe Children International.

Children International mbështet fëmijët, familjet dhe komunitetet në Indi, Filipine, Kolumbi, Ekuador, Zambia, Republika Dominikane, Guatemalë, Honduras, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara.

Një zëdhënës i Children International tha për BBC: “Nëse donacioni është i lidhur me një haker, ne nuk kemi ndërmend ta mbajmë atë”.

Projekti i Ujit, i cili punon për të përmirësuar aksesin në ujë të pastër në Afrikën nën-Sahariane, nuk u është përgjigjur kërkesave për komente.

Brett Callow, Analist i Kërcënimeve në kompaninë e sigurisë kibernetike Emsisoft, tha: “Ajo që kriminelët shpresojnë të arrijnë duke bërë këto donacione nuk është aspak e qartë. Ndoshta ndihmon në zbutjen e fajit të tyre? Apo ndoshta për arsye egoje ata duan të perceptohen si Robin Hood të ngjashëm me kapuç sesa zhvatës pa ndërgjegje.

“Cilado qoftë motivi i tyre, sigurisht që është një hap shumë i pazakontë dhe është, me sa di unë, hera e parë që një grup ka dhuruar një pjesë të fitimeve të tyre për bamirësi.”

Grupi i hakerëve është relativisht i ri në skenë, por analiza e tregut të kripto-monedhës konfirmon se ata në mënyrë aktive zhvatin fonde nga viktimat. Ka gjithashtu prova se ata mund të kenë lidhje me grupe të tjera kibernetike kriminale përgjegjëse për sulme të profilit të lartë ndaj kompanive.

Mënyra se si hakerat paguan bamirësitë është gjithashtu një arsye e mundshme shqetësimi për zbatimin e ligjit.

Kriminelët kibernetikë përdorën një shërbim me bazë në SHBA të quajtur The Giving Block, i cili përdoret nga 67 jofitimprurës të ndryshëm nga e gjithë bota, përfshirë Save The Children, Fondacioni Rainforest dhe She’s The First.

Blloku i Dhënies e përshkruan veten në internet si “zgjidhja e vetme jofitimprurëse specifike për pranimin e dhurimeve të kripto-monedhës”.

Kompania u krijua në vitin 2018 për të ofruar ‘milionerë’ të kriptomonedhave aftësinë për të përfituar nga “nxitja e madhe e taksave për të dhuruar Bitcoin dhe kriptovaluta të tjera direkt për jo-fitime”.

Blloku i Dhënies i tha BBC se nuk ishte në dijeni se këto donacione ishin bërë nga kriminelë kibernetikë. Ajo tha: “Ne jemi ende duke punuar për të përcaktuar nëse këto fonde janë vjedhur në të vërtetë.

“Nëse rezulton se këto donacione janë bërë duke përdorur fonde të vjedhura, ne natyrisht do të fillojmë punën për kthimin e tyre tek pronari i ligjshëm.”

Kompania nuk sqaroi nëse kjo nënkupton kthimin e parave të vjedhura kriminelëve, ose përpjekjen për të gjetur se cilën nga viktimat kriminale kishte ndërmend të rimbursonte dhe si.

Blloku i Dhënies, i cili është gjithashtu një avokat për kripto-monedhat, shtoi: “Fakti që ata përdorën kripto do ta bëjë më të lehtë, jo më të vështirë, për t’i kapur ato.”

Sidoqoftë, Blloku i Dhënies nuk ka dhënë detaje se çfarë informacioni ata mbledhin mbi donatorët e tyre. Shumica e shërbimeve që blejnë dhe shesin monedha dixhitale si Bitcoin kërkojnë nga përdoruesit të verifikojnë identitetin e tyre, por nuk është e qartë nëse kjo është bërë këtu.

Si një eksperiment, BBC u përpoq të dhuronte në mënyrë anonime përmes sistemit në internet të The Giving Block dhe nuk iu bënë asnjë pyetje për verifikimin e identitetit. Ekspertët thonë se çështja thekson kompleksitetin dhe rreziqet e dhurimeve anonime.

-----