Ballina Lajme Bota/Rajoni Habit studimi më i fundit: Pasojat e Covid-19 mund të zgjasin edhe...

Habit studimi më i fundit: Pasojat e Covid-19 mund të zgjasin edhe një vit

30
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Habit studimi më i fundit: Pasojat e Covid-19 mund të zgjasin edhe një vit

Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes.

Por një studim i ri tani shkon edhe më tej. Ai provon se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh nuk janë dhe aq të shëndetshëm, thonë hulumtuesit në rezultatet e publikuara në revistën shkencore, “Lancet”. Sipas studimit, gati dy e treta e pacientëve të trajtuar në spitale, edhe gjashtë muaj pas sëmundjes akute, vuajnë nga simptoma të ndryshme.

Ekspertët thanë se në disa raste, pasojat e kësaj sëmundjeje mund të shkojnë deri në një vit pas prekjes prej saj.

“Analiza jonë tregon, se shumica e pacientëve, pas daljes nga spitali jetojnë të paktën me disa nga efektet e virusit dhe nënvizojnë nevojën e një kujdesi post-COVID-19, veçanërisht për ata që kanë kaluar infeksion të rëndë”, thotë Bin Cao, një nga autorët e studimit dhe zëvendësdrejtor i Qendrës Kombëtare Klinike për Sëmundjet Respiratore.

Habit studimi më i fundit: Pasojat e Covid-19 mund të zgjasin edhe një vit
Silva Hyseni

---- ----
----
----- ----
-----