Ballina LifeBizare Grupi i gjakut përcakton edhe nivelin e sistemit imunitar te njerëzit

Grupi i gjakut përcakton edhe nivelin e sistemit imunitar te njerëzit

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Një studim i botuar në “Bliood Advances” ka dal në një konkluzion mjaftë interesant sa i përket rrezikshmërisë së infektimit më Covid 19.

Ky studim nxjerrë edhe njëherë tjetër në pah aftësitë imunitare të personave që grupin e gjakut e kanë O. Kjo kategori pacientësh, nuk përjashtohen nga mundësia për t’u infektuar, por probabiliteti që ata të sëmuren me Covid 19 është shumë i ulët dhe se kur ata infektohen, shfaqin probleme dhe shenja shumë të lehta klinike.

Studimi është bërë në Danimarke ku u konstatua se në 47,3000 pacientë pjesa më e madhe kishin grupi gjaku A, B, AB, etj të cilët përveçse ishin të infektuar, shfaqnin edhe pasoja të rënda klinike në shumë raste. Kurse numri i pacientëve me grup gjaku O ishte shumë i ulët dhe në shumë pak raste pacientët shfaqnin shenja klinike.

Kjo nuk është hera e parë që konstatohet një imunitet shumë i lartë tek individët apo pacientët me grup gjaku O. Edhe në vitin 2005 kur shpërtheu pandemia “SARS” grupe të ndryshme shkencëtarësh dolën po ..

Source

The post Grupi i gjakut përcakton edhe nivelin e sistemit imunitar te njerëzit appeared first on LAJME.mk Lajme nga Maqedonia e Veriut.

---- ----
----
-----
-----