Ballina Lajme Bota/Rajoni Gruaja që mposhti koronavirusin: Mos u sillni si budallenj, ja si u...

Gruaja që mposhti koronavirusin: Mos u sillni si budallenj, ja si u shërova

502
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në Itali numri i të prekurve me koronavirus i ka kaluar 400 ndësa të vdekurit janë 12 persona dhe është shpërndarë në dhjetë rajone nga Lombardia në veri të vendit deri në Sicili, në jug.

Ditën e djeshme kreu i emergjencave civile në Itali tha se më shumë se 50% e të prekurve nga koronavirus po kurohen në shtëpi pa qenë nevoja të shtohen në spital.

Ndërsa një grua nga Vo’ Euganeo, Lombardi e cila është shëruar nga koronavirusi tha se ka qenë shumë mire, e ka kaluar lehtë dhe nuk ka pasur temperaturë

E pyetur nëse kishte frikë 47-vjecarja tregoi se koronavirusi është një grip si gjithë të tjetër dhe nuk vdes nëse nuk ke sëmundje të tjera.

“Nga çfarë të kem frikë? Është një grip normal nuk vdes nëse nuk se sëmundje të tjera. Njerëzit janë shumë në panik dhe është bërë më shumë e madhe sesa është në të vërtetë. Më bëri përshtypje një burrë i terrorizuar me maske, i cila thoshte rrugëve që do të infektohemi të gjithë. Më duket se jemi bërë të gjithë si budallenj”– tha 47-vjecarja për corriere.it.

E pyetur se si e kishte kaluar periudhën e shërimit ajo tha se i hiqte këpucët vetëm kur shtrihej për të fjetur. “Shumë mirë kam qenë vetëm pak e lodhur por e qetë nuk kisha as temperaturë. Mjekët me thanë që të rrija mbyllur në shtëpi dhe nëse kisha temperaturë të pija takipirinë domethënë ta menaxhoja vetë situatën dhe të telefonoja vetëm nëse kisha temperaturë shumë të lartë. Ju duket kjo gjë për t’u alarmuar?”- përfundoi 47 vjecarja.

---- ---- ----
-----