Ballina Teknologji Google do të shpërndajë 1 miliard dollarë për produktet e publikuara: Financimi...

Google do të shpërndajë 1 miliard dollarë për produktet e publikuara: Financimi nis me grupin e mediave në gjithë botën

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Google i Alphabet ka në plan të paguajë 1 miliard dollarë botuesve globalisht për përmbajtjen e tyre gjatë tre viteve të ardhshme, tha CEO i saj, një veprim që mund ta ndihmojë atë të fitojë një grup të fuqishëm mes një kontrolli të shtuar rregullator në të gjithë botën.

Botuesit e lajmeve kanë luftuar prej kohësh me motorin më të njohur të kërkimit në internet në botë për kompensim për përdorimin e përmbajtjes së tyre, me grupet e mediave europiane që kryesojnë akuzën.

CEO, Sundar Pichai tha se produkti i ri i quajtur Google News Showcase do të lansohet së pari në Gjermani, ku ka regjistruar gazetat gjermane duke përfshirë Der Spiegel, Stern, Die Zeit dhe në Brazil me Folha de S.Paulo, Band dhe Infobae.

Produkti do të dalë në Belgjikë, Indi, Hollandë dhe vende të tjera. Rreth 200 botues në Argjentinë, Australi, Britani, Brazil, Kanada dhe Gjermani kanë regjistruar produktin.

“Ky zotim financiar, më i madhi deri më tani do t’i paguajë botuesit për të krijuar dhe kuruar përmbajtje me cilësi të lartë për një lloj tjetër të përvojës së lajmeve në internet,” tha Pichai në një postim në blog.

Produkti, i cili lejon botuesit të zgjedhin dhe prezantojnë historitë e tyre, do të nisë në Google News në pajisjet Android dhe përfundimisht në pajisjet Apple.

“Kjo qasje është e dallueshme nga produktet tona të tjera të lajmeve sepse mbështetet në zgjedhjet editoriale që bëjnë botuesit individualë se cilat histori t’u tregojnë lexuesve dhe si t’i paraqesin ato,” tha Pichai.

Produkti bazohet në një marrëveshje licencimi të lidhur me disa grupe mediash në Australi, Brazil dhe Gjermani në Qershor, e cila tërhoqi një përgjigje të vakët nga Këshilli Europian i Botuesve.

Google po negocion me botuesit francezë, ndër kritikët e saj më të zëshëm, ndërsa Australia dëshiron ta detyrojë atë dhe Facebook të ndajnë të ardhurat nga reklamat me grupet e medias lokale.

Financimi i Google për organizatat e lajmeve ka irrituar botuesit e tjerë të internetit, të tilla si faqet e internetit të motit dhe mjetet e recetave, të cilat thonë se Google u ka dëmtuar të ardhurat e tyre.

---- ----
----
----- ----
-----