Ballina Teknologji Gjithçka gati! SpaceX gati te nise nje rakete 500-ton ne hapesire

Gjithçka gati! SpaceX gati te nise nje rakete 500-ton ne hapesire

31
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

SpaceX po përgatitet të nisë dhe shpërthejë një raketë 500-ton në mes të ajrit, si pjesë e provës së fundit të madhe të sigurisë para se të dërgojë astronautët në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Ky test do të provojë se si raketa Falcon 9 do të ketë një “çmontim të shpejtë, të paplanifikuar” menjëherë pas ngritjes.

Nisja fillimisht ishte planifikuar për të Shtunën por u shty deri të Dielën për shkak të kushteve të pafavorshme të motit.

Nasa tha se ekziston një shans 60 përqind i motit të favorshëm për ngritjen e re.

The post Gjithçka gati! SpaceX gati te nise nje rakete 500-ton ne hapesire appeared first on LajmiFundit – Lajmet e Fundit nga Shqiperia.

---- ----
-----