Ballina Lajme Bota/Rajoni Gjithçka anulohet, ‘tajfuni i vdekjes’ po shkon drejt këtij shteti

Gjithçka anulohet, ‘tajfuni i vdekjes’ po shkon drejt këtij shteti

60
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Paralizohet Japonia në pritje të tajfunit ‘Faxai’.

Autoritetet japoneze i kanë filluar përgatitjet për t’u përballur me tajfunin “Faxai” të dielën duke i anuluar fluturimet dhe lëvizjet e trenave në Tokio.

Pritet që rajoni i kryeqytetit japonez të goditet nga erërat me shpejtësi deri në 216 kilometra në orë dhe reshjet e mëdha të shiut në natën e së dielës.

Agjencia Japoneze e Meteorologjisë njoftoi se niveli i reshjeve në 24 orët e ardhshme mund të shkojë deri në 30 centimetra.

“Shiu dhe era mund të fillojnë papritmas dhe të shkaktojnë stuhi në det. Ekziston rreziku edhe për erëra me shpejtësi rekorde në kryeqytet dhe në rajone të tjera”, thuhet në njoftimin e kësaj agjencie, i cili u publikua në faqen zyrtare të internetit.

Televizioni publik japonez, NHK, paralajmëroi se erërat me shpejtësi të madhe mund të shkaktojnë ndërprerje të rrymës dhe dëmtim të shtëpive, ndërsa reshjet e mëdha të shiut mund të shkaktojnë vërshime dhe rrëshqitje të dheut.

Hekurudhat e Japonisë kanë njoftuar se do t’i ndërpresin shërbimet e trenave të shpejtë mes Tokios dhe Osakas nga ora nëntë e mëngjesit dhe paralajmëroi se mund të ketë vonesa të tjera për shkak të stuhisë, shkruan “Reuters”.

---- ----
----
----- ----
-----