Ballina Lajme nacionale Gjini thotë se partia e tij nuk e ka synim të jetë...

Gjini thotë se partia e tij nuk e ka synim të jetë pjesë e qeverisë

9
SHPËRNDAJE

AAK, nuk e ka ndërmend të i bashkohet koalicionit qeverisës.

Kryetari i Gjakovës dhe nënkryetari i parë i AAK-së në një intervistë për lajmi.net ka folur edhe rreth qeverisë së re dhe mundësinë e përfshierjes së AAK-së në koalicion.

Ai është shprehur se AAK-ja nuk ka synim të jetë pjesë e qeverisë së re dhe ka bërë thirrje që institucionet të formohen sa më shpejtë.

“Aleanca nuk ka kusht të jetë pjesë e qeverisë së re, nuk ka synim të jetë pjesë e saj. Aleanca mendon se qeveria duhet të krijohet sa më shpejtë. Ne mendojmëse fituesi i zgjedhjeve duhet t’i gjejë partnerët e koalicionit siç ka premtuar. VV dhe LDK janë bërë gati të qeverisin bashkë dhe mendojmë se duhet të qeverisin bashkë, Kosova po dëmtohet nga zvarritjet”, tha Gjini.

Më tutje, sa i përket pritjeve për qeverinë e ardhshme, Gjini është shprehur se pret probleme tejet serioze

-----